»Metanje kopice bomb z zraka je samo začasna rešitev in samo prelaga grožnjo in nevarnost. Svet pa mora vedeti, da Turčija ni država, ki jo bodo izkoriščali v iskanju rešitve,« je Erdogan dejal turškim poslancem. Po več mesecih zadržanosti pri boju proti IS, kar je glavobole povzročalo Zahodu, je Turčija sedaj namignila, da se bo pridružila mednarodni koaliciji proti džihadistom.

Srdito zavračanje očitkov o tajni povezavi med Turčijo in IS

Turčiji so sicer doslej večkrat očitali, da je igrala pomembno vlogo pri nastanku in krepitvi IS s tem, da je podpirala islamistične uporniške skupine v Siriji v želji, da bi ti z oblasti zrinili sirskega predsednika Bašarja al Asada. A Erdogan je srdito zavrnil očitke o tajni povezavi med Turčijo in IS. »Toleriranje takšne teroristične organizacije ne pride v poštev,« je dejal.

ZDA skupaj z arabskimi zaveznicami že več kot teden dni izvajajo zračne napade na položaje IS v Siriji, že skoraj dva meseca pa v Iraku. V tej državi pa v zračnih napadih po novem sodelujeta tudi Francija in Velika Britanija.

Slovenija ni izolirana oaza

Vilfan je dejal, da so od pristojnih dobili dokaj izčrpne informacije. »Lahko rečem, da vse te službe, organi, institucije delujejo dobro, delujejo aktivno že dolgo časa in stvari zaenkrat dobro nadzorujejo«. Poudaril pa je, da se je treba zavedati, da se situacija iz dneva v dan spreminja, saj Slovenija ni izolirana oaza.

Na novinarsko vprašanje, ali je Sova vedela za slovenskega državljana, ki je umrl v Siriji in ali ve za vse morebitne borce v Sloveniji in koliko jih je, je Vilfan dejal, da konkretnih podatkov ne more dati, saj je šlo za zaprto sejo. Ponovil je, da vsi pristojni organi delajo aktivno, dobro, da so zadeve pod kontrolo in tudi, »če pridejo v javnost informacije, da s tem naša policija, obveščevalna služba niso seznanjeni, to bolj ali manj ne drži«.

Konstanten nadzor in minimalna ogroženost

»Nadzor poteka konstantno, potekal je v preteklosti, poteka v tem trenutku in bo potekal še bolj intenzivno tudi v prihodnjih dnevnih,« je dodal. Poudaril je, da je v tem trenutku ogroženost varnosti »minimalna«, se pa »ničesar seveda ne da povsem izključiti«. Kar zadeva ogroženost pripadnikov Slovenske vojske na misijah v tujini, pa je morda za kakšno stopnjo višja, ne pa visoka.

Na vprašanje, ali so slovenski varnostni organi pojasnili, zakaj slovenska javnost ni bila obveščena o posameznikih, ki so odšli v Sirijo, je ponovil, da »slovenski varnostni organi zelo dobro poznajo razmere« in da »so poznali tudi ta imena«, da pa »podatki, ki so prišli v javnost, niso ušli v Sloveniji, ampak nekje drugje«, na kar pa varnostni organi v Sloveniji oziroma agencije niso imele vpliva.

Še posebej je izpostavil, »da ne gre nikakor povezovati islamske skupnosti v Sloveniji, v Evropi in po svetu s tem, kar se dogaja v Siriji in Iraku«. »Islamska skupnost se je tudi sama večkrat ogradila od tega in bilo bi napačno, če bi kdorkoli razmišljal, da so pripadniki te skupnosti povezani s to zgodbo,« je dodal.