Izraelski minister za stanovanja Uri Ariel je objavil javni razpis za gradnjo 1100 novih stanovanj na palestinskem Zahodnem bregu in 400 v vzhodnem Jeruzalemu, ki ga sicer Palestinci hočejo za glavno mesto svoje bodoče države. Ariel je to svoje dejanje obrazložil kot »primeren sionistični odgovor na palestinsko vlado teroristov«.

Izrael se je torej na ta način odzval ustanovitvi palestinske vlade narodne enotnosti, v kateri so večinoma tehnokrati in neodvisne osebnosti, podpira pa jo ne le zmerni Fatah, ki obvladuje Zahodni breg, ampak tudi islamistični Hamas, ki obvladuje Gazo. Za izraelsko vlado je nesprejemljivo, da se je tako palestinski predsednik Mahmud Abas, ki je iz Fataha, zdaj povezal s »teroristi« iz Hamasa, ki ne priznava Izraela, se zavzema za oborožen boj proti njemu in želi ustanoviti palestinsko državo na celotnem izraelskem ozemlju.

Vendar je izraelska ministrica za pravosodje Cipi Livni, ki je vodila aprila končana pogajanja s Palestinci in se upira aneksionističnim težnjam v vladi, sedanjo odločitev o nadaljnji kolonizaciji palestinskih ozemelj označila za »politično napako, ki nas bo le oddaljila od možnosti mobilizirati svet proti Hamasu«. Protestiral je tudi ameriški veleposlanik.

Za izraelsko diplomacijo je posebej hud poraz, da so ne le v EU, temveč tudi v ZDA napovedali sodelovanje z novo palestinsko vlado. Ameriški zunanji minister John Kerry je v sredo izjavil, da ta odločitev ni v nasprotju z ameriško politiko, saj v novi vladi ni članov Hamasa.

Izrael raje vidi sprte Palestince

Nova palestinska vlada narodne enotnosti, za katero je Abas obljubil, da bo zavračala nasilje in priznavala Izrael, je zaprisegla v ponedeljek. Med 17 ministri jih je pet iz Gaze, vendar so štirim med njimi izraelske oblasti onemogočile priti iz Gaze na Zahodni breg. Glavna naloga nove vlade je do konca leta pripraviti predsedniške in parlamentarne volitve. Sicer so bile zadnje palestinske parlamentarne volitve leta 2006 in kmalu zatem je v Gazi oblast prevzel Hamas. Pred nekaj dnevi je že odstopila njegova vlada v Gazi. Hamas že od lani predlaga spravo s Fatahom, potem ko je po porazu Muslimanskih bratov v Egiptu postal precej osamljen. Tako je že v začetku leta osvobodil zapornike iz Fataha.

Tudi Abasu je prav prišla sprava s Hamasom, saj je po neuspešnih pogajanjih z Izraelci potreboval podporo celotne Palestine, tudi Gaze. Sicer je že med pogajanji premier Netanjahu poskušal oslabiti Abas tako, da mu je očital, da predstavlja samo Zahodni breg, ne pa vseh Palestincev.

Devetmesečna izraelsko-palestinska pogajanja, ki so se zaradi palestinske sprave končala aprila, že prej niso napredovala k cilju, to je k ustanovitvi palestinske države na Zahodnem bregu in v Gazi. Med drugim pogajalci niso niti malo rešili poglavitnih vprašanj: mej, statusa Jeruzalema, problema beguncev in izraelskih kolonij. Pogajanja je najbolj oviralo prav nadaljevanje izraelske kolonizacije palestinskih ozemelj, ki je torej zdaj dobila nov razmah.