Novinarji francoske tiskovne agencije AFP iz okolice Donecka poročajo o več oklepnih vozilih in tovornjakih, ki so prevažali kose težkega orožja. Med drugim so v bližini prizorišča julijskega strmoglavljenja malezijskega letala opazili šest tankov in dve oklepni vozili, v Makivki pa kolono 15 tovornjakov brez registrskih tablic, ki so prevažali tope. Kijev trdi, da orožje in vozila prihajajo iz Rusije, opazila jih je tudi organizacija Ovse. Moskva vse obtožbe o pošiljanju vozil in orožja na vzhod Ukrajine zanika, separatisti pa trdijo, da gre pri kolonah vojaških vozil za rotacije v njihovih lastnih vrstah.

Trije incidenti bi lahko celo hitro sprožili oborožen konflikt med Natom in Rusijo

3. marca je potniško letalo prevoznika Scandinavian Airlines (SAS) s 132 ljudmi na krovu, ki je bilo na poti iz danskega Koebenhavna v italijanski Rim, pri švedskem Malmöju skorajda trčilo z ruskim izvidniškim letalom, ki pristojnim organom ni javilo svoje lege. Zgolj po zaslugi dobre vidljivosti ter pozornosti pilotov potniškega letala so se izognili tragediji.

Med skoraj 40 incidenti je bilo poleg omenjenega še 11 zelo resnih, trije od tega pa bi lahko celo hitro sprožili oborožen konflikt med Natom in Rusijo, vsebino poročila povzemata britanski Financial Times in bruseljski spletni bilten EUobserver.

12. aprila je na primer ruski lovec kar 12-krat »agresivno« preletel ameriško vojaško ladjo v Črnem morju, samo dan kasneje pa je ruski reaktivec izvajal »grozilne manevre« nedaleč od ameriškega izvidniškega letala nad Ohotskim morjem.

Junija so oboroženi ruski bombniki simulirali napad na danski otok Bornholm. 16. julija je oboroženi ruski reaktivec poletel manj kot deset metrov od švedskega nadzornega letala v mednarodnem zračnem prostoru nad Baltikom. Dva dni kasneje so ruski reaktivci zasledovali ameriško izvidniško letalo v švedskem zračnem prostoru.

»Vadili napade z vodenimi izstrelki« na ZDA

V začetku septembra so ruski strateški bombniki v bližini Kanade »vadili napade z vodenimi izstrelki« na ZDA, ruski reaktivci pa so prestrašili kanadsko fregato v Črnem morju. Kasneje septembra sta ruska bombnika vstopila v švedski zračni prostor nedaleč od otoka Öland, oktobra pa se je ruski reaktivec za las izognil trčenju s švedskim nadzornim letalom nad Baltikom.

Kot v poročilu še ugotavlja ELN, ki ga sestavlja dobrih deset nekdanjih visokih evropskih vojaških predstavnikov in politikov, so Natova letala do oktobra letos več kot stokrat prestregla ruska vojaška letala, kar je trikrat več kot lani. Nato je zaradi večjega števila provokacij za kar štirikrat povečal svojo misijo varovanja zračnega prostora nad baltskimi državami.

Gre za nevaren trend

Poročilo opozarja, da predstavlja povečevanje samega števila incidentov in tudi njihove teže nevaren trend, ki prispeva k dodatnemu zaostrovanju odnosov med zavezništvom in Rusijo, ko so ti zaradi krize v Ukrajini že tako ali tako zelo napeti.

Ruska vojska je po oceni britanskih strokovnjakov očitno dobila avtorizacijo in celo spodbudo, da nasproti Nata in tudi nasproti Finske in Švedske, ki nista članici zavezništva, ravna precej bolj agresivno kot doslej.

Dejanja Rusije poročilo med drugim označuje kot ustrahovanje njenih sosed ter dokazovanje, da ima »sredstva in voljo«, da se v primeru konflikta sooči z Natom. Avtorji poročila svarijo, da bi se lahko, če bo kateri od tovrstnih incidentov v prihodnje terjal življenja, sprožila nevarna spirala, ki jo bo težko nadzorovati.