Lov za pomembnimi podatki se največkrat začne s povsem običajnim povabilom na sprejem v prostorih veleposlaništva Ruske federacije v mogočnem poslopju v Ulici pod lipami 63 (Unter den Linden) v neposredni soseščini berlinske vladne četrti. V okviru »kulturnega dialoga« povabijo politike, znanstvenike in poslance. Nekateri se vabilu odzovejo osebno, drugi pošljejo svoje predstavnike.

Nemški Urad za zaščito ustavne ureditve opozarja, da je delovanje ruske tajne službe v zadnjih nekaj mesecih še posebno okrepljeno, in ugotavlja, da mnogi od vabljenih ravnajo zelo naivno, saj se jim običajno niti ne sanja, da so padli v mrežo ruskih obveščevalcev. Najpogostejši cilj so strokovni sodelavci poslanskih skupin in ministrstev.

Vabilo na večerjo in priložnostna darila

Takšen način pridobivanja informacij je sicer običajen tudi za tajne službe drugih držav, toda za Rusijo je Nemčija še posebnega pomena, je v pogovoru za nemški časopis Bild am Sonntag povedal predsednik Urada za zaščito ustavne ureditve Hans Georg Maaß. V samo enem letu naj bi tako agenti ruske tajne službe, ki so največkrat uslužbenci veleposlaništva, skušali nagovoriti okoli sto potencialnih virov informacij.

V Evropi se sicer Rusi osredotočajo še na Bruselj, Neapelj, Izmir, Madrid in estonski Talin oziroma vsepovsod, kjer so pomembna oporišča severnoatlantske vojaške zveze Nato.

Ruska tajna služba običajno zelo natančno preuči, kateri med politiki in strokovnimi sodelavci ministrstev bi jim lahko posredovali dragocene podatke, opozarja šef nemške protiobveščevalne službe Burkhart Even. Način, kako se jim agenti skušajo približati, je za časopis opisal eden od ogovorjenih, referent ministrstva in eden vplivnih strokovnjakov pri programu prehoda na trajnostne vire energije, ki je želel ostati neimenovan.

Sprejem na ruskem veleposlaništvu je bila njegova prva tovrstna izkušnja in bil je presenečen nad gostoljubnostjo gostiteljev. Na sprejemu se je kmalu zapletel v pogovor s sodelavcem veleposlaništva, ki je prav tako strokovnjak za energijo, govori brezhibno nemščino in je navdušen nad nemškimi energijskimi načrti. Vljudnostni pogovor preide v strokovno diskusijo, izmenjajo se vizitke in izrazi se želja, da bi se prijeten pogovor nadaljeval še kdaj. Sledi vabilo na večerjo.

Največkrat se zatem razvije površno prijateljstvo in druženje se nadaljuje na rednih večerjah, če se vir izkaže kot obetaven, pa se agenti odločijo za naslednji tvegan korak in vir tudi neposredno nagovorijo k sodelovanju. Pred tem za informacije običajno »zadostuje« plačana večerja ali priložnostno darilo. Če nemška protiobveščevalna služba ugotovi, koga so vzeli v objektiv ruski agenti, ciljno osebo opozori. Tujih agentov zaradi diplomatske imunitete največkrat ne morejo preganjati, zato pa domače v primeru izdaje zaupnih informacij lahko doleti večletna zaporna kazen.