S 436 za in 0 proti je bil zakon v ruski Dumi sprejet malo po tem, ko sprejeli tistega, ki zapoveduje zaporne in denarne kazni za vse, ki bi jih obsodili žaljenja verskih čustev. Ta zadnji zakon so predlagali po tem, ko je punk skupina Pussy Riot v glavni moskovski katedrali leta 2011 uprizorila nastop v duhu protesta proti Kremlinu in Putinu. Tri članice skupine so takrat aretirali, dve sta še vedno v zaporu. Pobližje se je z ortodoksno rusko zakonodajo srečala tudi pevka Madonna, ki jo je lani doletela tožba, ker je med nastopom v St. Petersburgu javno zagovarjala pravice gejev. Kasneje so tožbo ovrgli.

Sprejetje obeh zakonov sodi v vrsto s strani Kremlina podprtih korakov v zadnjih mesecih, ki težijo k temu, da bi okrepili podporo tradicionalističnih podpornikov predsednika Vladimirja Putina. Zakon, ki prepoveduje »propagando netradicionalnih spolnih odnosov«, pravi, da je zločin, če kdo organizira gejevske parade, zagovarja pravice gejev ali trdi, da so homoseksualne zveze enakovredne heteroseksualnim. Zakon, ki gre sedaj naprej v potrditev gornjemu domu, kasneje pa še predsedniku Putinu, ki pa naj bi ga dokončno sprejel, za kršitelje predvideva do tri leta zapora in denarne kazni do 5.000 rubljev (15.400 dolarjev).

Novi zakon diskriminira in je nevaren

Homoseksualnost je bila ilegalna v času Sovjetske zveze, vendar so jo dekriminalizirali leta 1993. »Tradicionalni spolni odnosi so odnosi med moškim in žensko,« pravi Yelena Mizulina, ena od predlagateljic zakona, in dodaja, da »ti odnosi potrebujejo posebno zaščito«. Mednarodne skupine, ki se borijo za človekove pravice, so zakon opisale kot diskriminatoren in nevaren. »Rusija si zelo močno prizadeva, da bi bila diskriminacija videti kot spoštovanje tradicije, toda ne glede na to, kakšni izrazi so uporabljeni v zakonu, gre še vedno za diskriminacijo in kršenje osnovnih človekovih pravic homoseksualcev,« pravi Graeme Reid iz Human Rights Watch.

Preden so glasovali, so približno 20 borcev za pravice gejev priprli, ker so sodelovali v protestu s poljubljanjem pred stavbo parlamenta. Se je pa tam zbralo še veliko več protigejevskih protestnikov, ki so peli ortodoksne krščanske molitve in vzklikali, da Rusija ni Sodoma. V nedavni anketi, ki jo je izvedel državni inštitut za raziskovanje, se je namreč 88 odstotkov sodelujočih strinjalo s prepovedjo. Anketa, ki jo je izvedel neodvisni raziskovalni center Levada letos maja pa je pokazala, da 47 odstotkov Rusov meni, da geji ne bi smeli uživati enakih pravic kot heteroseksualci. Med aprilskim obiskom Amsterdama je sicer Putim izjavil, da je treba razmisliti o zaščiti pravic spolnih manjšin, vendar da je potrebno hkrati spoštovati tudi mnenje ruske javnosti.

Podobni zakoni so že bili sprejeti v številnih ruskih mestih in regijah, vključno s St. Petersburgom, toda novi zakon bi veljal v celotni državi.