»Čast Stalingradu, čast veteranom,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pozval podpredsednik ruske vlade Dimitrij Rogozin. Delegacije iz več deset držav so pred tem položile vence in cvetje pred večni ogenj na spomeniku v središču mesta.

Putin: To je bil največji primer junaštva v svetu

Slovesnosti v mestu se je pozneje danes udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je zmago rdeče armade v bitki za Stalingrad označil za največji primer junaštva na svetu. »Ponosni smo, Rusija je ponosna na branilce Stalingrada. Pogum in junaštvo branilcev sta brez primere in enkratna,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na spominski slovesnosti poudaril ruski predsednik.

»Stalingrad bo vedno simbol enotnosti in nepremagljivosti naše države, simbol resničnega domoljubja, simbol največje zmage sovjetskih vojakov. Zgodovinski dogodki, kot je bitka za Stalingrad, pa morajo služiti temu, da prihodnjim generacijam prenesemo ljubezen do domovine,« je še dejal Putin.

Rdeče zastave in plakati

Milijonsko mesto so že pred današnjim praznovanjem okrasili s številnimi zastavami in rdeče-rumenimi plakati v čast zmagovalcev zgodovinske bitke. Rusi se sicer ključnega dogodka pred 70 leti spominjajo z dogodki po vsej državi, med drugim v Moskvi.

Bitka za Stalingrad (1942 - 1943) velja za največji poraz nacistične Nemčije, ki je prinesel preobrat v drugi svetovni vojni. Bitka je trajala 200 dni. Končala se je, ko so nemške enote pod vodstvom generala Friedricha Paulusa 2. februarja pred 70 leti kapitulirale, ko so jih obkolili vojaki Rdeče armade.

Strateški in psihološki preobrat za sovjetske sile

To je bila prva množična predaja nemške vojske od začetka druge svetovne vojne in je spremenila tok vojne. Prinesla je pomemben preobrat za sovjetske sile, tako strateško kot psihološko, saj so bile v začetku vojne zaradi niza porazov demoralizirane.

Bitka za Stalingrad je bila tudi ena najbolj krvavih bitk v zgodovini. V njej je po ocenah na obeh straneh umrlo med 1,7 in dvema milijonoma ljudi.