"Direktiva o prostem gibanju državljanov unije ne dovoljuje ukrepov, ki bi z namenom uresničevanja cilja splošne prevencije družinskim članom preprečevali vstop na ozemlje države članice brez vizuma," je zapisalo sodišče.

Helena Patricia McCarthy Rodriguez ima dovoljenje za prebivanje, ki so ga izdali španski organi. Imetniki takega dovoljenja morajo v skladu z britanskimi določbami s področja priseljevanja zaprositi za dovoljenje za vstop v Veliko Britanijo, veljavno šest mesecev, ki ga je moč podaljšati. Družina McCarthy je menila, da te nacionalne določbe kršijo njeno pravico do prostega gibanja in je leta 2012 vložila tožbo na upravnem sodišču.

Slednje je sodišče EU vprašalo za mnenje, ali je z vidika direktive o prostem gibanju državljanov unije in protokola št. 20 mogoče državljanom tretjih držav na splošno naložiti, da morajo za vstop na britansko ozemlje pridobiti vizum, čeprav že imajo dovoljenje za prebivanje v eni od članic unije.

Ukinjena pravica do vstopa, če so zlorabljene pravice ali pa gre za prevaro

Sodišče EU je danes razsodilo v prid družine McCarthy, ob tem pa poudarilo, da ima država članica v posameznih primerih pravico zavrniti ali ukiniti pravico do vstopa, če ugotovi zlorabo pravic ali prevaro.

Današnja razsodba je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP nov udarec za britanskega premierja Davida Camerona in njegova prizadevanja za zajezitev priseljevanja na Otok. Evroskeptična stranka Ukip je Cameronova prizadevanja za nadzor meja po razsodbi že označila za naivna ali neiskrena.

"Velika Britanija bo prisiljena priznati dovoljenja za bivanje iz katerekoli članice EU, čeprav je sistem izdajanja dovoljenj izpostavljen zlorabam," je poudaril poslanec Ukipa Steven Woolfe. Po njegovih besedah so zato Cameronove izjave, da lahko nadzira priseljevanje iz EU, še toliko bolj absurdne. Dodal je še, da je sodišče EU tako kot ostale institucije unije odločeno, da Velika Britanija ne bo nikoli prevzela nadzora svojih meja.

Ogorčenje nad razsodbo je izrazila tudi Cameronova Konservativna stranka. "Prepričani smo, da je britanski vizumski sistem tako pravičen kot zakonit in igra pomembno vlogo pri zadovoljevanju potreb države glede migracij," je po poročanju AFP poudaril evropski poslanec iz Velike Britanije Timothy Kirkhope. "Moramo imeti sistem, ki bo zadosti tog, da ne bo dovoljeval zlorab, in obenem zadosti prožen, da lahko oceni kriterije za vsak primer posebej. Predvsem pa potrebujemo vizumski sistem, ki ga bo nadzirala Velika Britanija in ne EU," je dodal.