Nič neobičajnega ni, če se prek spletnih oglasov prodajajo rabljeni avtomobili. Toda če se na spletu prodajajo rabljene termo- in plinske elektrarne, to vzbudi že nekaj več pozornosti.

Naprodaj sta denimo dve termoelektrarni, vsaka s po 100 megavati zmogljivosti in 200.000 urami obratovanja. Cena je stvar dogovora. Jörg Röthemeier, vodja prodaje pri elektrarni Veltheim pri Bielefeldu, zagotavlja, da ponujajo »dobre stare nemške mašine«. Elektrarna je v lasti energetskega koncerna E.ON in mesta Bielefeld, prvi in drugi blok elektrarne ne obratujeta več, v pogonu sta le še tretji blok in plinska turbina. Za zdaj po obeh elektrarnah še ni povpraševanja, a se nadejajo, da se bo morda vendarle našel kdo, ki bi kupil »dobre stare nemške mašine«.

Posrednik, ki je nekakšna bolha.com energetskega spletnega trga, se imenuje RAG Mining Solutions. Na svoji spletni strani ponuja cel seznam rabljenih elektrarn, ki jih poganja premog, plin ali nafta. Second Hand Power Plants se imenuje ponudba in v njej najdete tudi oba bloka elektrarne Veltheim pri Bielefeldu. Naprodaj je čedalje več elektrarn na fosilna goriva, tudi tiste, ki še delujejo, pa ne prinašajo velikih dobičkov.

Kupci iz Azije, Afrike in vzhodne Evrope

Hildegard Müller, vodja energetskega združenja BDEW, pravi, da je obratovanje klasičnih elektrarn čedalje bolj nerentabilno, in opozarja, da bo večina njih kmalu morala ustaviti svoje obratovanje. Zaradi velike ponudbe je namreč cena električne energije na borzi padla. Ne glede na to Nemci plačujejo najdražjo elektriko na celini in s tem sofinancirajo subvencioniranje prehoda na obnovljive vire energije. Na seznamu zvezne agencije za oskrbo z električno energijo je 49 elektrarn na fosilna goriva, ki načrtujejo ustavitev svojega delovanja, med njimi tudi nekaj povsem novih plinskih elektrarn. Večino bi v mreži zlahka pogrešali, le nekaj je takšnih, ki bi v resnici ogrozile delovanje sistema.

Na prodajnem seznamu podjetja RAG je trenutno deset elektrarn, gre pretežno za tiste, kjer kot gorivo uporabljajo premog, nekaj jih je tudi na plin. Med njimi se najdejo tudi takšne, ki jih oglašujejo kot povsem nove. Katere so te elektrarne, na spletni strani posrednika ne izdajo, niti novinarjem ni uspelo priti do teh podatkov, zato pa so opisane vse njihove tehnične lastnosti. Potencialni kupci prihajajo iz Azije, Afrike in vzhodne Evrope. Prvi pogovori o prodaji naj bi že potekali, vendar so podatki o tem, kdo so kupci in kaj kupujejo, skriti očem javnosti. Nemški zeleni ob tem poudarjajo, da načeloma ne nasprotujejo temu, da se še uporabne in delujoče elektrarne prodajo, vendar jih ob tem skrbijo izpusti ogljikovega dioksida. Njihove skrbi niso povsem brez osnove.

Nemške termoelektrarne med najbolj umazanimi

Aprila je evropska komisija objavila poročilo, po katerem spuščajo nemške termoelektrarne v ozračje daleč največ ogljikovega dioksida v Evropi. Spletna stran tednika Spiegel, ki se je sklicevala na omenjeno poročilo evropske komisije, je poročala, da je med desetimi najbolj umazanimi elektrarnami v Evropi kar pet nemških in te so odgovorne za kar polovico od 212 milijonov ton ogljikovega dioksida, ki ga izpusti v ozračje deset največjih onesnaževalk.

Na prvem mestu med njimi je termoelektrarna Belchatow na Poljskem, toda na drugem, tretjem in četrtem mestu so nemške termoelektrarne, dve sta v lasti koncerna RWE in ena v rokah energetskega podjetja Vattenfall. Obe elektrarni na vrhu lestvice izpustita na leto v ozračje toliko ogljikovega dioksida kot vsa Slovenija, je povedal Damien Morries iz okoljevarstvene organizacije Sandbag.

Nemčija je letos dosegla rekord v deležu električne energije iz obnovljivih virov, v prvi polovici letošnjega leta je ta znašal skoraj 29 odstotkov. Toda takoj za njimi so največje dobaviteljice elektrike prav termoelektrarne na rjavi premog, njihov delež znaša kar 25 odstotkov. Na tretjem mestu je jedrska energija s 14,5 odstotka, delež energije, ki jo pridobivajo plinske elektrarne, pa se je zmanjšal z 11 na 8,9 odstotka. Cilj nemške vlade je, da bi do leta 2020 iz obnovljivih virov pridobili od 40 do 45 odstotkov energije.