Putin je ob prvem obisku Krima ob dnevu zmage poudaril, da je Rusija s Krimom še močnejša. »Prepričan sem, da se bo leto 2014 zapisalo v zgodovino kot tisto leto, ko so se narodi, ki živijo tukaj, odločili, da bodo trdno z Rusijo. S tem so potrdili zvestobo zgodovinski resnici ter spominu naših prednikov,« je bil na paradi s Sevastopolu kratek ruski predsednik. »Pred nami je še veliko dela, a bomo premagali vse prepreke, saj to delamo skupaj, kar pomeni, da smo tudi močnejši,« je zaključil. Putin je s prvim obiskom polotoka po marčni priključitvi Rusiji tudi simbolno zaokrožil sicer mednarodno nepriznano pripojitev Krima.

Prikaz moči ruske vojske

Glavna parada ob dnevu zmage tradicionalno poteka na Rdečem trgu v Moskvi, namenjena pa naj bi bila predvsem prikazu obnovljene moči ruske vojske pod vodstvom Putina, potem ko je bila po razpadu Sovjetske zveze praktično pred propadom.

Putin je nagovoril množico prisotnih in dejal, da je »železna volja Sovjetov Evropo rešila pred suženjstvom«. »Dan, ko je zmagal patriotizem, je praznik. To je dan, ko vsi čutimo, kaj pomeni biti zvest domovini in kako pomembno je braniti lastne interese,« je povedal.

V Ukrajini odsvetovali javna zbiranja

Parada naj bi bila tudi svarilo Zahodu v konfrontaciji glede Ukrajine, pa čeprav je Putin v sredo ubral spravljivejše tone, ki naj bi pripomogli k rešitvi krize. A njegovi pozivi k preložitvi nedeljskega referenduma o odcepitvi vzhodnega dela Ukrajine in k pogovorom proruskih separatistov z začasnimi oblastmi v Kijevu niso naleteli na plodna tla. V Kijevu so ga zavrnili in nadaljujejo s »protiteroristično operacijo«, separatisti pa s pripravami na referendum.

Ukrajinske oblasti so medtem v strahu pred nasilnimi spopadi odsvetovale javna zborovanja. »Okoli Kijeva smo postavili zapore cest. Na 9. maj namreč pričakujemo provokativne akcije,« je sporočil začasni ukrajinski predsednik Olexandr Turčinov.

»Flagrantna kršitev suverenosti Ukrajine«

V Kijevu so Putinov obisk na Krimu označili za »flagrantno kršitev suverenosti Ukrajine«. Zunanje ministrstvo je objavilo tudi močan protest zaradi obiska ruskega predsednika v »avtonomni republiki Krim in v mestu Sevastopol, ki sta trenutno pod okupacijo Rusije«, poroča AFP.

»Ta provokacija znova dokazuje, da Rusija namerno išče dodatno zaostrovanje napetosti v rusko-ukrajinskih odnosih in ne želi rešitve problematičnih vprašanj po diplomatski poti,« so še izpostavili v sporočilu za javnost.

Kritičen tudi Nato

Putinov obisk na Krimu je kritiziral tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen in ga označil za neprimernega. »Ruska priključitev Krima je za nas nelegalna, nelegitimna in je ne sprejemamo,« je dejal, kot poročanemška tiskovna agencija dpa.

»Še vedno imamo Krim za del ukrajinskega ozemlja in kolikor vem, ukrajinske oblasti Putina niso povabile na obisk Krima, zato je s tega vidika njegov obisk neprimeren,« je še dejal Rasmussen.

Kritiko Putinovemu obisku Krima je izrekla že tudi Bela hiša. Kot je dejala tiskovna predstavnica ameriškega sveta za nacionalno varnost Laura Lucas Magnuson, bo to le še zaostrilo že sicer napete razmere v Ukrajini.