Madžarska je bila na dnevnem redu tokratnega poletnega plenarnega zasedanja PS SE v torek. Zahteva za nadzor Madžarske je bila podana, ker naj bi ustavne reforme, ki jih je sprejela tamkajšnja vlada premiera Viktorja Orbana, načenjale demokratično ravnotežje v državi.

Kljub pomislekom glede nedemokratičnega razvoja dogodkov pod Orbanovo vlado torkovo glasovanje uvedbe posebnega nadzora ni prineslo. 149 članov, večinoma konservativnih, je glasovalo proti, za jih je bilo le 38, večinoma levih in socialdemokratov, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Na dnevnem redu je bilo sicer poročilo, ki ga je pripravila Švedinja Kerstin Lundgren, liberalka. V njem je med drugim najostreje kritizirala zmanjševanje pooblastil ustavnim sodnikom. Kot je opozorila, je Orbanova vlada "svojo dvotretjinsko večino uporabila, da je v ustavo znova vnesla določbe, ki jih je ustavno sodišče pred tem že zavrnilo".

Člani PS SE bodo tako zaenkrat še počakali, da vidijo, ali se bodo na Madžarskem pozitivno odzvali na njihova opozorila in ali bodo odpravili ugotovljene demokratične deficite. Proti sprožitvi formalnega postopka nadzora, ki naj bi bil pretiran in neuravnotežen korak, so bili še posebej britanski konservativci, piše dpa.

Tokratno zasedanje PS SE bo trajalo do petka. Iz Slovenije se zasedanja udeležuje delegacija DZ, v kateri so poslanci Romana Tomc, Jakob Presečnik, Andreja Črnak Meglič in Polonca Komar.

V okviru tokratnega zasedanja je delegacija DZ v torek pripravila sprejem v počastitev 20. obletnice članstva Slovenije k Svetu Evrope.