Po kninskih ulicah so danes odmevali vzkliki »Ante, Ante«, ko je general Gotovina prispel na prizorišče proslave, pa so sledile dolgotrajne ovacije, poroča Večernji list. Ko pa je na oder prišel hrvaški premier Zoran Milanović, so ga obiskovalci izžvižgali, tako da se njegovega govora skorajda ni slišalo. Med drugim je dejal, da Hrvaške niso obranili z zločinom, temveč s srcem in znanjem. »Naša pot ni imela alternative. Naša težka pot je bila pogojena z nasiljem, če bi lahko izbirali, pa tega zagotovo ne bi izbrali. Po vojni je odšlo veliko hrvaških državljanov, vendar pa se danes ljudje vračajo le na Hrvaško,« je še povedal.

Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa je dejal, da je bila Nevihta vrhunsko izvedena akcija in ob tem še posebej čestital generalu Gotovini. »Danes smo ponosni na uspeh v vojni, vendar največ cenimo mir in prepričan sem, da je vam veteranom to najpomembneje. Treba je zmagati v miru in ponuditi roko tistim, ki so na drugi strani. Treba je videti, da imajo Hrvaško radi tudi pripadniki manjšin,« je med drugim še povedal Josipović. Pozneje ne generali ne državni vrh niso spregovorili z novinarji, poroča Večernji list.

Spomnimo ...

Z operacijo Nevihta, ki se je začela na današnji dan leta 1995, si je Hrvaška v samo 84 urah povrnila nadzor nad približno petino svojega ozemlja, ki so ga zasedali srbski uporniki. 5. avgusta 1995 so hrvaške sile vstopile v Knin, ki je bil od leta 1990 središče srbskega upora proti neodvisni hrvaški državi. V operaciji je sodelovalo približno 200.000 hrvaških vojakov.

Odhod srbskega prebivalstva pa je na operacijo vrgel tudi senco vojnih zločinov. Zaradi njih sta bila v Haagu pred Meddržavnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije najprej na dolgoletne kazni obsojena tudi glavna generala v operaciji, Ante Gotovina in Mladen Markač. Prvi je dobil 24 let zapora, drugi pa 18 let. Haaško prizivno sodišče je oba generala novembra lani oprostilo.