Ameriški kongres je šele leta 2006 sprejel zakon, po katerem sta sodelovanje v teroristični zaroti in nudenje podpore teroristom zločin, za katerega lahko obtoženemu sodi posebno vojaško sodišče v taborišču Guantanamo na Kubi. Za nazaj pa zakon ne more veljati.

Bahlul je bil propagandist teroristične mreže Al Kaide in je priznal, da je izdelal video posnetek, ki slavi napad na rušilec Cole leta 2000 v Jemnu, v katerem je umrlo 17 ameriških mornarjev. Bahlula so aretirali leta 2001 in ga zaprli v Guantanamu, kjer je bil obsojen na dosmrtni zapor.

Ameriška vlada se lahko zaradi odločitev prizivnega sodišča pritoži na vrhovno sodišče ZDA, ali pa sproži nov sodni postopek proti Bahlulu, ki tako ostaja zaprt.

Pritožba ni verjetna, saj je vlada sodišču predlagala, da zavrže obsodbo. Isto sodišče je namreč že zavrglo obsodbo nekdanjega šoferja Osame bin Ladna Salima Hamdana z enako utemeljitvijo. Namreč, da sodelovanje v zaroti v času dejanja še ni bil zločin.

Pri vsem skupaj gre za razčiščevanje pravnih nejasnosti, ki so si jih ZDA same nakopale na glavo s pregoni osumljenih teroristov in posebnimi vojaškimi sodišči. Sodelovanja v teroristični zaroti je namreč obtožena peterica na čelu z glavnim organizatorjem napadov na ZDA 11. septembra 2001 Kalidom Šejkom Mohamedom. Tožilstvo v tem primeru želi to obtožnico umakniti, vendar pa Mohamedu in kolegom še vedno grozi smrtna kazen, saj so obtoženi za skoraj 3000 primerov umorov.