Poleg premierja bo najpomembnejši mož nove tehnične vlade finančni minister. To je postal nekdanji premier Jan Fischer.

Sestavljena iz večine nestrankarskih ljudi

Sicer pa je vlada večinoma sestavljena iz nestrankarskih ljudi, čeprav velik del članov velja za simpatizerje zunajparlamentarne Stranke državljanskih pravic (SPOZ), katere častni predsednik je Zeman. Več ministrov je tudi nekdanjih ali še aktualnih članov socialdemokratske stranke (CSSD), a takih, ki znotraj stranke sodijo v t. i. Zemanovo krilo.

Delo zunanjega ministra bo prevzel dolgoletni diplomat Jan Kohut, notranji minister je Martin Pecina. Edini, ki bo nadaljeval svoje delo iz časov vlade Nečasa, bo obrambni minister, general Vlasimil Picek.

30 dni za zaupnico

Rusnokova vlada ima zdaj 30 dni časa, da dobi zaupnico v parlamentu. To ji bo le stežka uspelo, saj je večina strank napovedala, da je ne bo podprla.

A tudi če zaupnice ne dobi, bo Rusnokov kabinet do oblikovanja nove vlade začasno vodil posle. Kako dolgo bo to trajalo, je v veliki meri odvisno od predsednika Zemana. Ustava mu namreč ne nalaga nobenih rokov, do kdaj mora podeliti mandat za sestavo nove vlade. Za maj 2014 pa so tako ali tako napovedane redne parlamentarne volitve.

Nečasu odvzeli poslansko imuniteto

Državno tožilstvo je medtem v ponedeljek predlagalo odvzem poslanske imunitete Nečasu, ki mu očita, da je jeseni 2012 podkupil tri »uporniške« poslance lastne Demokratske državljanske stranke (ODS) in tako v parlamentu zagotovil potrebno podporo davčnemu paketu, ki ga je predlagala vlada. Nečas utegne torej za afero, ki je junija vodila v padec njegove vlade, tudi kazensko odgovarjati.

Podkupljeni poslanci so medtem že v preiskovalnem zaporu. Enako velja za vodjo Nečasovega kabineta Jano Nagyovo, ki ji poleg tega očitajo še, da je za osebne interese uporabila vojaško obveščevalno službo za nezakonito zasledovanje Nečasove soproge.

V podkupovanju ne vidi problema

Nečas sam v omenjenem podkupovanju sicer ne vidi »nobenega problema«. Po njegovem ni namreč »nič nenavadnega«, če stranka računa na ljudi, ki so do nje lojalni in pomagajo preprečiti padec vlade. »Jaz bom podprl tebe in ti boš podprl mene« - to je po prepričanju Nečasa "položaju primeren sestavni del politike".