Pogled iz Tunizije, zibelke arabske pomladi, je julija ves čas švigal v Egipt, kjer so sekularne politične stranke podprle in sodelovale pri vojaškem državnem udaru zoper predsednika Mohameda Mursija, ki prihaja iz vrst Muslimanske bratovščine. Izoblikovalo se je podobno gibanje Tamarud (Upor), ki je v Egiptu na proteste proti Muslimanski bratovščini zvabilo ponovno več sto tisoč ljudi. Tunizijska oblast je nervozno spremljala dogajanje v Egiptu. V prestolnici Tunis so protestnikom tako omejili tudi območje protestov. Toda natančna ponovitev egiptovskega scenarija je v Tuniziji nepredstavljiva. Vojska v Tuniziji je namreč precej manj vplivna kot v Egiptu. Nikoli ni igrala posebne vloge v politiki, tudi takšnih posebnih gospodarskih interesov v državi ne premore. Tunizijski protestniki tako na pomoč vojske pri morebitnem poskusu strmoglavljenja Enadhe niso mogli računati.

Tuje investicije rahlo upadajo

Enahda je s parlamentarnimi volitvami leta 2011 zasedla 41 odstotkov poslanskih sedežev in po več kot štirih desetletij prepovedi političnega delovanja v Tuniziji postala najmočnejša politična sila v državi. Stranka Enada v Tuniziji ne namerava uvesti šeriatskega prava. Zgleduje se po vladajoči turški stranki AKP. V volilnem programu se je zavzemala za ohranitev sekularne ureditve, enakopravnost spolov in svobodo religiozne izbire. Kot prioritetne naloge si je zadala povrnitev varnosti v državi, oživitev gospodarstva in povrnitev zaupanja tujih vlagateljev. To ji doslej v veliki meri ni uspelo.

Po zadnjih objavljenih gospodarskih podatkih je Tunizija v prvih dveh kvartalih letošnjega leta utrpela za 1,3 odstotka manj tujih investicij kot v enakem obdobju lani. Državljane po žepih udarja šestodstotna inflacija, državni dolg pa znaša skoraj 48 odstotkov BDP. Vrednost tunizijskega dinarja naglo pada in je trenutno na najnižji ravni od začetka protestov v juliju.

Enahda je popustila

Predstavniki vladajoče stranke Enahda so že napovedali krizne pogovore z opozicijo in osrednjim sindikatom UGTT, ki je prav tako ena izmed gonilnih sil zadnjih protestov. Za zagon pogovorov za razelektritev državne krize se je voditelj Enahde Rašid Ganuči tajno sestal z voditeljem opozicijske stranke Nidda Tounes, nekdanjim premierjem Bedžijem Caidom Esebijem.

Protestniki so v minulih tednih na ulicah Tunisa množično zahtevali odstop vlade premierja Alija el Arida, razpustitev parlamenta in izvedbo predčasnih volitev. Stranki so poleg težavnih gospodarskih razmer očitali predvsem premehak pristop do skrajnih islamistov.

Stranka Enahda, ki je po lanski parlamentarni zmagi v nasprotju z Muslimansko bratovščino iz Egipta oblikovala koalicijsko vlado, je opoziciji za končanje protestov sprva ponujala vlado narodne enotnosti. Vztrajno je zavračala njihove pozive za sestavo tehnokratske vlade, ki bi državo vodila do predčasnih volitev. Sedaj so očitno malce popustili, saj je vodja vrhovnega sveta stranke Enahda, Fethi Ajadi, nakazal pripravljenost, da se v pogovorih načne tema tudi o oblikovanju tehnokratske vlade.