Članica komisije, bivša glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, Carla Del Ponte je na predstavitvi poročila v Ženevi poudarila, da je napočil čas, da se vprašanje vojnih zločinov v Siriji prepusti mednarodnemu pravosodju.

Tako vladne sile kot oboroženi uporniki so med dvoletnim konfliktom v Siriji zakrivili vojne zločine, vključno z umori, mučenjem in širjenjem terorja med civiliste, so zapisali v poročilu.

Poročilo preiskovalcev je zajelo dogodke zadnjega pol leta vse do sredine januarja, temelji pa na 455 intervjujih, ki so jih izvedli z žrtvami in pričami, sicer izven Sirije, saj tja ne smejo.

Ne le izvajalci, tudi podpihovalci naj odgovarjajo

Neodvisna skupina, ki jo vodi Brazilec Paulo Pinheiro, je varnostni svet ZN pozvala, da »urgentno ukrepa in zagotovi, da bodo kršitelji odgovarjali« za grobe kršitve, po možnosti celo pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC).

»ICC je primerna institucija za boj proti nekaznovanosti v Siriji. Kot uveljavljena in široko podprta struktura bi lahko nemudoma začela s preiskavami resnih kršiteljev zakonov in pravic v Siriji,« je zapisano na 131 straneh poročila, ki dodaja še, da morajo posamezniki nositi odgovornost tudi za samo podpihovanje in poveličevanje kaznivih dejanj. »Kjer je bilo to mogoče smo poleg tistih, ki so fizično izvajali kriminalna dejanja, navedli tudi posameznike na vodilnih položajih, ki so odgovorni za podpihovanje slednjih.«

Karen Konig AbuZayd, eden od štirih komisarjev v ekipi več kot dvanajstih izvedencev je za Reuters povedal: »Imamo informacije, ki namigujejo, da so ljudje, ki so dajali navodila in ukaze, na vodilnih položajih v vladi. Ljudje, ki so v vrhu vojske, na primer.«

Zločini upornikov niso nikakor tako intenzivni kot vladni

»Vladne sile in njim zveste militantne skupine so izvrševale nelegalne usmrtitve, kar je neposredno kršenje človekovih pravic. Dejanje spada tudi pod kriminalno dejanje umora kot vojni zločin. Mnogo umorov je bilo zagrešenih kot del sistematičnega in zavednega napada na civilno populacijo,« navaja poročilo. »Napadali so vrste ljudi pred pekarnami, pogrebne procesije, vse to je nasilje, ki le širi strah in teror med civiliste.« Provladne sile obtožujejo še strateškega obstreljevanja in ostrostrelskih napadov, katerih namen je ubijanje, pohabljanje in teroriziranje civilistov, ki živio v predelih, ki so jih zavzeli uporniki.

Na drugi strani upornike obtožujejo vojnih zločinov umora, mučenja, ugrabitev in rekrutiranja otrok, mlajših od 15 let. »Še kar ogrožajo civilno populacijo s tem, ko svoje vojaške baze postavljajo v območjih, kjer živijo civilisti. Tudi uporniški ostrostrelci so odgovorni za nezanemarljivo število civilnih žrtev,« je naveden v poročilu. Dodano je še, da kršitve upornikov niso nikakor dosegle ravni in intenzivnosti kršitev vladnih sil.

V poročilu med drugim še opozarjajo, da uničujoča dinamika državljanske vojne ne vpliva samo na civilno prebivalstvo, ampak skoraj izničuje kompleksno socialno strukturo države in ogroža prihodnje generacije ter mir in varnost v regiji.