7000 smrtnih žrtev ebole

Februarja je na zahodu Afrike izbruhnil virus ebole, s katerim se je v več mesecih okužilo 19.000 ljudi, najmanj 7000 pa jih je umrlo.

(Foto: AP)

V ukrajinski krizi več kot 3000 mrtvih

22. februarja je ukrajinski parlament po večdnevnih protestih (v katerih je v Kijevu umrlo okoli sto ljudi) z mesta predsednika umaknil Viktorja Janukoviča. Štiri dni kasneje so protesti proruskih separatistov pripeljali do začetkov odcepitve Krima, 16. marca pa je o tem potekal referendum. Nekaj več kot mesec dni kasneje so ZDA proti Rusiji, ki so jo obtoževale pomoči upornikom na vzhodu Ukrajine, uvedle gospodarske sankcije, od katerih večina velja še danes. Skupno naj bi umrlo več kot 3000 ljudi: med 1270 in 2180 ukrajinskih vojakov ter osem ukrajinskih aktivistov, pa še nekaj več kot 1000 proruskih separatistov, 17 ruskih vojakov in 46 aktivistov.

(Foto: Reuters)

Kaj se je zgodilo z izginulim letalom?

8. marca je letalo Boeing 777, let 370 letalske družbe Malaysia Airlines, izginilo na poti od Pekinga do Kuala Lumpurja. Na letalu je bilo 239 potnikov in članov posadke, še danes pa ni znano, kaj se je z letalom zgodilo. Po večmesečnih preiskavah (in številnih teorijah zarote) so strokovnjaki in malezijske oblasti zaključili, da je letalo najverjetneje strmoglavilo v Indijski ocean.

17. julija je na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur na vzhodu Ukrajine strmoglavilo malezijsko letalo družbe Malaysia Airlines. Čeprav so tako proruski uporniki kot ukrajinske oblasti zanikali vpletenost, pa je preiskava pokazala, da je bilo letalo sestreljeno. Življenje je izgubilo vseh 298 ljudi na krovu.

(Foto: Reuters)

Operacija Zaščitni rob

Poleti se je nasilje na območju Gaze znova stopnjevalo. Junija je Izraelce razjezila ugrabitev in umor treh izraelskih najstnikov, za kar so se julija maščevali z umorom palestinskega najstnika. Izrael je nato sprožil vojaško operacijo Zaščitni rob, v sklopu katere je na Gazo odvrgel številne rakete, kasneje pa vanjo še vdrl s tanki. »Hamas plačuje in bo še drago plačal za vse svoje zločine,« je opozarjal izraelski predsednik Benjamin Netanjahu. V sedmih tednih napadov je življenje izgubilo 2105 Palestincev (med njimi največ civilistov), na izraelski strani pa je življenje izgubilo 64 vojakov in štirje civilisti. Zaradi nasilja je domove zapustilo okoli 460.000 od skupno 1,8 milijona prebivalcev območja Gaze.

(Foto: Reuters)

»Ne morem dihati«

V ZDA so vse od avgusta, ko je belopolti policist Darren Wilson sredi ulice ustrelil domnevno neoboroženega temnopoltega najstnika Michaela Browna, potekali protesti. Sprva zaradi streljanja samega, novembra pa znova, ker je velika porota zavrnila vložitev obtožnice proti policistu. Protesti so se iz Fergusona, kjer je bil ubit temnopolti najstnik, razširili v druga mesta – od New Yorka na severovzhodu do Orlanda na jugovzhodu, od Seattla na severozahodu do Los Angelesa na jugozahodu …

Decembra se je podobna zgodba ponovila: velika porota v New Yorku je odločila, da ni dovolj dokazov za vložitev obtožnice za domnevno kaznivo dejanje belskega policista, ki je julija v okrožju Staten Island povzročil smrt z daviteljskim prijemom astmatičnega temnopoltega Erica Garnerja. »Ne morem dihati!« in »To se mora nehati danes!« so po ulicah New Yorka vzklikali protestniki, s čimer so ponavljali zadnje besede, ki jih je izrekel 43-letnik preden je 17. julija obležal na pločniku. Dogajanje je z mobilnimi telefoni posnelo več mimoidočih in posnetki so množično zakrožili po spletu, kar je še okrepilo jezo temnopoltih in drugih v ZDA, ki se vedno znova soočajo z vprašanjem domnevne prekomerne uporabe sile policije.

(Foto: Reuters)

Pred nekaj tedni pa se je v New Yorku pripetila nova tragedija: moški, ki je pred napadom sicer na spletu objavil hude grožnje, je ustrelil dva policista, ki sta sedela v avtomobilu. V dneh zatem je sledilo še več napadov na policiste po celotni državi. Pogreba policista Rafaela Ramosa se je udeležilo 25.000 policistov, pogreb Wenjiana Liua pa sledi januarja.

Islamska država in obglavljenja novinarjev

Sunitski skrajneži, ki so ustanovili skupino Islamska država (IS), so junija začeli napade na severu Iraka. Njihov cilj je (bil) osvojiti prestolnico Bagdad in strmoglaviti šiitsko vlado. Svetovno javnost so džihadisti pritegnili s tem, ko so »javno« obglavili novinarja Jamesa Foleyja in Stevena Sotloffa. Posnetka so nato objavili na spletu.

V globine morja odneslo skoraj 300 življenj

16. aprila je potonil korejski trajekt Sewol, v globine morja pa s seboj odnesel skoraj 300 smrtnih žrtev. Na trajektu je bilo v času nesreče največ dijakov, ki so bili na šolskem izletu. Tragična nesreča je odstrla pogled na velike varnostne luknje pri nadzoru južnokorejskega notranjega pomorskega prometa, saj naj bi bil Sewol preveč natovorjen. Pred sodiščem so se znašli tako lastniki podjetja kot tudi člani posadke, ki so – namesto, da bi pomagali mladim potnikom – najprej poskrbeli zase.

(Foto: Reuters)

Smrt okoli 3500 beguncev

V begu pred nasiljem in revščino se je na pot prek morij letos v svetu odpravilo 350.000 ljudi, kakih 4300 jih je na tej poti umrlo. Samo prek Sredozemskega morja se je proti »obljubljeni« Evropi odpravilo 210.000 ljudi, umrlo jih je okoli 3500. Številke so rekordne, pozivi državam, naj se ne zapirajo, ampak pomagajo, pa vse bolj obupani.

Škotska in Katalonija želeli postati neodvisni

Težnje po neodvisnosti so se v iztekajočem letu na Škotskem in v Kataloniji realizirale v glasovanju o tem vprašanju, ki pa nobeni od njiju ni prineslo samostojnosti. Na Škotskem je pozornost zdaj usmerjena v podelitev več pristojnosti Edinburghu, v Kataloniji pa oblasti po izvedbi simboličnega glasovanja iščejo nove poti za uraden referendum.

(Foto: Reuters)

Rosetti po desetih letih končno uspelo

Evropska vesoljska sonda Rosetta je avgusta po deset let trajajočem in šest milijard kilometrov dolgem lovu po Osončju ujela komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko in pristala na njem. Težko pričakovano srečanje se je zgodilo na oddaljenosti 400 milijonov kilometrov od Zemlje.