Preden je Piketty s sodelavci poskrbel za raziskavo, ki je podatke o dohodkovni neenakosti predstavila v splošno razumljivi obliki, se je sklicevalo na precej manj natančne in zgovorne indikatorje. Eden takšnih je Gini indeks, ki ga je leta 1912 razvil italijanski statistik Corrado Gini. Indeks meri dohodkovno distribucijo na ravni od 0 do 1. Vrednost 0 predstavlja popolnoma enako razporeditev dohodka, vrednost 1 pa predstavlja drugo skrajnost, ko ves dohodek v gospodarstvu pripada zgolj eni osebi. Gini indeks za ZDA tako danes kaže 0,48 v primerjavi z 0,40 iz leta 1967.

Indeks sicer razkriva, da je prišlo do večje dohodkovne neenakosti, a ne razkriva kakšen vpliv je na zaostrovanje neenakosti imela že obstoječa dohodkovna neenakost ali kako se je dohodkovna neenakost zaostrila v posameznih dohodkovnih razredih.

Stanje v ZDA kot pred uvedbo dohodnine

Pikettyjeva ekipa se je osredotočila na davčne podatke in na vprašanje, koliko premoženja mora imeti posameznik, da bi pripadal k 1 odstotku najpremožnejših, ter kolikšen delež dohodkov je omenjena skupina nadzirala. Piketty, ki je knjigo o svojih odkritjih »Capital in the 21st Century« (Kapital v 21. stoletju) objavil prejšnji mesec, opozarja, da vse manjše skupine prebivalstva pridobivajo vse večji delež Ameriškega bogastva.

V letu 2012 je kar 22,5 odstotka osebnih dohodkov v ZDA šlo v roke 1 odstotka, kar je največ po letu 1928. Čeprav se podatek sliši strašljiv, je stanje še hujše, če pogledamo samo 0,01 odstotek prebivalstva ZDA, ki prejema kar 5,5 odstotka vseh dohodkov. Kar je največ, vse od leta 1913, ko so v ZDA sprejeli 16. amandma k ustavi, ki je Kongresu dovolil pobiranje dohodnine.

Povprečen dohodek 0,01 odstotka kar 30,8 milijonov dolarjev

Pripadniki 1 odstotka v ZDA tako premorejo v povprečju 1,3 milijone dolarjev, medtem ko je povprečni dohodek pripadnikov 0,01 odstotka 30,8 milijonov. Od leta 1913 je pripadnikom 0,01 odstotka dohodek, kljub upoštevanju inflacije, skočil za kar sedemkrat. Spodnjih 90 odstotkov ameriškega prebivalstva je ob upoštevanju inflacije doživelo zgolj trikratno rast dohodka od leta 1917, v zadnjih 13 letih pa so celo zabeležili padec.

Pikettyjevi podatki o dohodkovni neenakosti v številnih svetovnih državah so sicer brezplačno dostopni prek spleta, žal pa podatkov o Sloveniji ni.