Ruski predsednik Vladimir Putin je v današnjem nagovoru ruskih diplomatov v Moskvi odgovornost za prelivanje krvi na vzhodu Ukrajine v popolnosti pripisal ukrajinskemu predsedniku Petru Porošenku.

»Petro Porošenko doslej ni bil neposredno odgovoren za ukaze za začetek vojaških operacij, a je sedaj v popolnosti prevzel to odgovornost,« je ob predstavitvi svojih zunanjepolitičnih prioritet dejal Putin, ki je izrazil obžalovanje zaradi ponovnega začetka ofenzive ukrajinske vojske proti proruskim separatistom.

Porošenka ni nihče mogel prepričati, da pot do miri ne more voditi prek vojne

»Niti jaz niti nihče od mojih evropskih kolegov (Porošenka) ni mogel prepričati, da pot do miru ne more voditi prek vojne,« je dejal Putin in s tem spomnil na nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskega predsednika Francoisa Hollanda, s katerima sta ruski in ukrajinski predsednik v zadnjih dneh po telefonu iskala rešitev ukrajinske krize.

Kot je dejal, so dogodki v Ukrajini odraz protirusko usmerjene politike, Zahodu pa očital, da enako kot v času hladne vojne ni pripravljen na sodelovanje. Hkrati je poudaril, da bo Moskva še naprej vodila neodvisno zunanjo politiko in ščitila interese etničnih Rusov v tujini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vsiljevanje diktata

»Zahod mora prenehati drugim vsiljevati enotna pravila obnašanja in soobstoja. Čas je, da drug drugemu priznamo pravico do različnosti, pravico vsake države, da življenje oblikuje po svoji predstavi in ne pod vsiljenim diktatom,« je dodal.

Ruski predsednik je bil še posebej kritičen do ZDA, ki jih je obtožil, da Moskvi zgolj postavljajo ultimate, namesto da bi vodile dialog. Poudaril je, da je Rusija odprta za konstruktiven in enakopraven dialog z ZDA.

»Sprememba smeri Kijeva se ni zgodila brez zunanjega pritiska«

»Sprememba smeri Kijeva se ni zgodila brez zunanjega pritiska,« je v izjavi zapisalo rusko zunanje ministrstvo. Ob tem je opozorilo, da odločitev ukrajinskih oblasti spodkopava »pomembne diplomatske iniciative«, do katerih je prišlo s posredovanjem Rusije, Francije in Nemčije, in pozvalo k novim pogajanjem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Rusija je ob Porošenkovi odločitvi za novo vojaško ofenzivo na vzhodu države izrazila obžalovanje, Zahod pa pozvala, naj Ukrajino preneha uporabljati kot sredstvo za dosego svojih geopolitičnih ciljev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Zahtevamo, da ukrajinske oblasti prenehajo streljati na svoja miroljubna mesta in vasi ter se vrnejo k resnični prekinitvi ognja, da bi rešili življenja ljudi,« je še zapisalo zunanje ministrstvo.

Turčinov: Nove protiteroristične operacije

Predsednik ukrajinskega parlamenta Oleksandr Turčinov je danes poslancem sporočil, da se je zjutraj ponovno začela »aktivna faza protiteroristične operacije«. »Naše oborožene sile napadajo oporišča in utrdbe teroristov,« je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax dejal Turčinov.

Na terenu sicer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razmere ostajajo dokaj podobne zadnjim dnem prekinitve ognja, ki so jih zaznamovali številni incidenti, za katere sta se strani medsebojno obtoževali.

O najhujšem incidentu od izteka prekinitve ognja poročajo iz Kramatorska v regiji Doneck, kjer so pod streli danes zjutraj umrli štirje ljudje. Ukrajinski mediji poročajo tudi o streljanju v Donecku.

Porošenko pa je danes popoldne sporočil, da je vojska že zabeležila »prvo zmago«, saj je znova zavzela mejni prehod Dovjanski v regiji Lugansk. Mejni prehod znova normalno obratuje, je še dejal po poročanju AFP.