Pohod do končne lokacije

"Motorizirane in zračne obrambne enote, ki se nahajajo na Uralu in v zahodni Sibiriji, so v pripravljenosti in so začele več kilometrski pohod do končne lokacije," je dejal pomočnik poveljnika ruskega centralnega vojaškega okrožja Jaroslav Roščupkin.

Ob tem ni pojasnil, kam bodo enote premaknili, dejal je le, da pomeni vaja "obsežen pregled vojaške pripravljenosti enot".

Ruska vojska se je premaknila proti ukrajinski meji

Do novice o vojaški vaji prihaja po tem, ko je Nato v četrtek poročal o vnovični krepitvi ruskih vojaških sil na meji z Ukrajino.

Po besedah neimenovanega vira iz ruskega obrambnega ministrstva se je ruska vojska premaknila proti ukrajinski meji skupaj z vojaškimi bolnišnicami ter opremo za preskrbo s gorivom. Vojaki so pripravljeni za vstop v ukrajinski regiji Doneck in Lugansk "z namenom postaviti pregrado med civilisti in ukrajinsko vojsko," je v četrtek še poročala AFP.

Medtem so se že odzvali iz Kremlja; tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes pojasnil, da pomeni kopičenje vojske ob meji z Ukrajino krepitev obmejne zone, kar je bilo odrejeno že pred tedni.

Porošenko in Putin spet “na liniji”

Ukrajinski in ruski predsednik Petro Porošenko in Vladimir Putin sta v četrtek po telefonu razpravljala o prekinitvi ognja na vzhodu Ukrajine, kar je že drug tovrsten pogovor ta teden. Putin je vztrajal pri nujnosti ustavitve vojaških operacij, Porošenko pa je nanizal ključne poudarke širšega mirovnega načrta, ki ga bo podrobneje predstavil danes.

Ukrajinski predsednik upa, da bo njegov mirovni načrt za regiji Lugansk in Doneck, ki ju pretresajo spopadi med vojsko in proruskimi separatisti, podprla tudi Rusija, so po pogovoru predsednikov pozno zvečer v četrtek sporočili iz Kijeva.

Porošenko je med drugim poudaril, da morajo separatisti nujno izpustiti talce, bistvenega pomena je tudi učinkovit sistem nadzora na ukrajinsko-ruski meji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Putin o nujnosti takojšnega končanja vojaške operacije

Putin je podal niz komentarjev na načrt, pri čemer pa je še posebej vztrajal pri nujnosti takojšnega končanja vojaške operacije, ki jo Kijev izvaja na vzhodu Ukrajine, so medtem sporočili iz Kremlja.

Izjemen pomen takojšnje prekinitve ognja, ki bi prispevala k stabilizaciji razmer in je predpogoj za resnično umiritev, sta v telefonskem pogovoru s Putinom v četrtek poudarila tudi francoski predsednik Francois Hollande in nemška kanclerka Angela Merkel.

Najpomembnejša je čim prejšnja ustavitev spopadov

Ruskega predsednika sta poleg tega vnovič pozvala, naj vpliva na separatiste. Kot so sporočili iz Elizejske palače, bi moral storiti vse potrebno, da bi dosegli čim prejšnjo ustavitev spopadov. V nasprotnem primeru bi lahko mednarodna skupnost sprejela nove ukrepe proti Rusiji, so sporočili iz Elizejske palače.

Hollande in Merklova sta poleg tega zahtevala tudi, da Moskva obnovi dobavo plina Ukrajini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Spopadi med ukrajinsko vojsko in proruskimi separatisti, ki so v dveh regijah na vzhodu Ukrajine po mednarodno nepriznanem referendumu razglasili neodvisno republiko, so od konca aprila terjali že najmanj 360 življenj.