Barroso je ob tem ponovil znano stališče, da je EU pripravljena odločno ukrepati proti Rusiji z zaostritvijo sankcij, če se bodo razmere zaostrovale, a da obenem pušča odprta vrata pravi politični rešitvi, ki bo spoštovala neodvisnost, suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine.

Sankcije po njegovih besedah niso same sebi namen, temveč želi unija z njimi Kremlju pokazati, da stanje ni sprejemljivo, in pozvati k politični rešitvi. "Sankcije niso same sebi namen, ne vidimo jih kot sredstvo zaostrovanja, temveč so odziv na zaostrovanje, ki ga nismo želeli," je dodal.

Barroso je še dejal, da je v petek v telefonskem pogovoru ruskega predsednika Vladimirja Putina pozval, naj spremeni smer. Nova vojna na stari celini ni nikomur v interesu - ne EU ne Rusiji, a v Moskvi ne smejo podcenjevati odločnosti EU, da podpre Ukrajino, je poudaril.

Porošenkov obisk danes v Bruslju, kjer se bo ukrajinski predsednik kljub sprva drugačnim napovedim predvidoma udeležil tudi vrha unije in voditelje članic obvestil o razmerah v državi, je po Barrosovih besedah pomembno znamenje podpore unije Kijevu.

Agresija in teror nad Ukrajino z na tisoče vojaki in na stotine tanki pomeni zelo veliko tveganje za Ukrajino in Evropo, je opozoril Porošenko. Danes govorimo o usodi Ukrajine, jutri je lahko na kocki usoda celotne Evrope, zato je ključno ukrepati zdaj, je poudaril.

Ob tem je ukrajinski predsednik izrazil prepričanje, da agresija Rusije ne bo ostala brez odziva EU. Prepričan je, da se bo vrh danes enotno odzval. Ne dvomim, da bo vrh danes naložil Evropski komisiji, naj pripravi nove sankcije, je napovedal.

Ali bodo te uveljavljene, pa bo po Porošenkovih besedah odvisno od razvoja dogodkov. Na podlagi mirovnega načrta bi lahko v začetku septembra ustavili vojno, če ne bodo vse strani za ta načrt, bodo sledile sankcije, je ocenil.

Obenem je tudi Porošenko izpostavil, da ni vojaške rešitve za konflikt, da želijo mir, ne vojne ter da cilj sankcij ni povzročiti škode kateri koli državi, temveč ustvariti motivacijo za prava pogajanja za umiritev razmer na vzhodu Ukrajine.

Ukrajina se je po Porošenkovih navedbah pripravljena braniti sama in ne pričakuje, da se bodo drugi borili z njo, pričakuje pa tehnično podporo, na primer izmenjavo obveščevalnih podatkov in posvetovanja, o čemer bo govora na vrhu Nata prihodnji teden v Walesu.