Razpelo sta dva konservativna politika v glavni dvorani obesila neko noč leta 1997.

Sodišče je ob tem tudi kritiziralo stranko, ki jo vodi nekdanji tajkun Janusz Palikot, ker je zadevo sploh postavila pred sodnika. Obtožili so jo, da poziva k strpnosti, pri tem pa ne kaže tolerance pri sprejemanju religijskih simbolov.

Stranka, ki je na račun vse večje sekularizacije na Poljskem postala tretja največja politična sila v državi, je napovedala pritožbo. »Sodišče pri tej odločitvi ni pokazalo objektivnosti,« je povedal Andrej Rozenek iz Palikotove stranke. »Pritožili se bomo in potem zahtevali spremembo te odločitve. Odločeni smo, tako da nas bo pot verjetno vodila vse do Strasbourga,« je dodal in pri tem mislil na evropsko sodišče za človekove pravice.

»Groteskna šala«

Desno usmerjeni poljski politiki so pozdravili odločitev sodišča, ki po njihovih besedah odraža »občutke večine Poljakov«. »Ta primer je bil groteskna šala,« je povedal Andrej Jaworski iz opozicijske stranke Zakon in pravica ter vodja strankinega odbora za boj proti ateizmu. »To je bil del vojne Palikotovega gibanja proti križu«.

Palikot je že ob vstopu stranke v parlament leta 2011 zahteval umik lesenega križa, ki visi nad vstopom v glavno dvorano parlamenta. Po njegovih besedah je kršil poljsko ustavo in vplival na parlamentarne odločitve.