Podatki zvezne davkarije, ki jih je zbrala tiskovna agencija Bloomberg kažejo, da je bilo samo leta 2010 milijonarjem namenjeno 29,9 milijona dolarjev podpore. Okrog 20 odstotkov oziroma povprečno 12.600 dolarjev na leto je prejelo 3200 'milijonarskih' gospodinjstev v New Yorku. Statistika zvezne davkarije kaže na pomanjkljivosti sistema, ki jih znajo premožnejši s pridom izkoristiti.

Predstavniški dom kongresa je to skušal odpraviti nazadnje decembra 2011 s predlogom, da se podpora za brezposelnost milijonarjem obdavči s 100 odstotki, vendar predlog ni bil potrjen.

Sistem podpore za brezposelnost je bil namreč leta 1935 oblikovan za to, da se pomaga ljudem, ki nimajo sredstev za preživetje. Milijonarji nekako ne spadajo v to kategorijo, čeprav imajo morda veliko stroškov z jahtami in služabniki.

Predsednik ZDA Barack Obama bo prihodnji teden objavil svoj predlog proračuna za leto 2014, ki se začne s 1. oktobrom letos. V njem je poskus odprave druge pomanjkljivosti - da lahko ljudje obenem pobirajo podporo za brezposelnost in invalidnino. S tem se brezposelnim invalidom ne bo prikupil.

Obamov predlog predvideva znižanje proračunskega primanjkljaja v desetih letih za 1800 milijard dolarjev. Do tega želi priti z višanjem davkov oziroma odpravo nekaterih olajšav za bogate, obenem pa tudi z upočasnitvijo rasti zveznih pokojnin in drugih ugodnosti.

Demokrati in republikanci so doslej z višanjem davkov na plače in davčnih stopenj za bogate ter varčevalnimi ukrepi že uspeli zagotoviti dolgoročno znižanje primanjkljaja v desetih letih za 2500 milijard dolarjev. To še zdaleč ni dovolj, glede na to, da je imel zvezni proračun v zadnjih štirih letih redno več kot 1000 milijard primanjkljaja.

Obamov predlog bo le ena od podlag za pogajanja, pri čemer republikanci še vedno vztrajajo, da se je proti primanjkljaju potrebno boriti le z znižanjem porabe brez novih davčnih prilivov. Obama pa bo moral hkrati prepričati demokrate, da privolijo v počasnejšo rast pokojnin in drugih socialnih postavk.