Zunanji ministri Ukrajine, Rusije, Združenih držav in Evropske unije so na včerajšnjih pogovorih v Ženevi sprejeli skupno izjavo, ki naj bi pripeljala do umiritev razmer v Ukrajini, do končanja zasedb javnih poslopij na vzhodu države in do ustavnih reform v Ukrajini.

V izjavi za javnost so zunanji ministri zapisali, da se morajo vse strani v Ukrajini vzdržati nasilja, izzivanja in nadlegovanja na terenu. V izjavi zahtevajo razorožitev vseh nezakonitih formacij v Ukrajini, vrnitev vseh zasedenih objektov zakonitim lastnikom in izpraznitev vseh zasedenih cest in trgov v ukrajinskih mestih. Protestnikom in tistim, ki zasedajo javna poslopja ter so ponekod zasegli orožje, zagotavljajo amnestijo pred pregonom, če se mirno razidejo, razen če so osumljeni za huda kazniva dejanja.

Pri uresničevanju dogovorjenega bo ukrajinskim oblastem na terenu pomagala posebna opazovalna misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Opazovalce bodo prispevale tudi Rusija, ZDA in Evropska unija. Pričakovati je namreč, da zapisanega na papirju na terenu ne bo povsod enostavno preliti v stvarnost glede dogodke na vzhodu države, kjer so oboroženi protestniki zasedli javna poslopja v več kot desetih mestih in zahtevali povezovanje z Rusijo ali vsaj široko avtonomijo, ponekod pa je po posredovanju ukrajinskih enot prišlo tudi do streljanja in smrtnih žrtev.

Pred srečanjem najhujši incident

Če so omenjene točke sklepne izjave predvsem tisto, kar je od ženevskega srečanja pričakovala Ukrajina, se drugi del dogovorjenega bolj dotika ruskih pričakovanj. Ukrajina bo sprožila proces ustavnih reform, ki bo temeljil na širokem nacionalnem dialogu in se bo dotikal tudi položaja regij in okrožij ter bo odprt za predloge javnosti.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v Ženevi dejal, da morajo Ukrajinci svoja vprašanja rešiti sami, da pa je potrebna daljnosežna ustavna reforma. Kijev regijam ponuja več avtonomije oziroma samouprave ter obljublja zaščito manjšin, zavrača pa ruske ideje o federaciji in zapisu nevtralnosti v ustavo.

Kot vedno bo pravi preizkus včeraj dogovorjenega potekal na terenu. »Današnje delo je prineslo načela, zaveze in besede na papirju. Sedaj je pomembno, da te besede udejanjimo. Noben od nas ne odhaja s srečanja z občutkom, da je delo opravljeno,« je po pogovorih v Ženevi dejal ameriški zunanji minister John Kerry.

In razmere na terenu so se tik pred ženevskim srečanjem še zaostrile. V Mariupolu na jugovzhodu Ukrajine so v napadu tristotih ljudi na poslopje notranjega ministrstva umrle tri osebe. Ukrajinske sile so med branjenjem ubile tri napadalce, trinajst pa je bilo ranjenih. 63 oseb so pridržali, pri njih pa so po trditvah ukrajinskega notranjega ministrstva našli ruske mobilne telefone. To je bil najhujši incident na vzhodu Ukrajine v zadnjih tednih.

To ni bil edini dogodek, ki je še oteževal pogajanja v Ženevi. Tekom dneva je ukrajinska mejna policija sporočila, da razen v izjemnih primerih ne dovolijo več vstopa v državo ruskim moškim, starim od 16 do 60 let, torej takšnim, ki so vojaško sposobni. Rusija je takoj zahtevala pojasnilo.

O Krimu niso govorili

Po koncu pogovorov v Ženevi je Kerry Rusiji vnovič zagrozil s sankcijami, če dogovorjenega ne bo spoštovala. Dal je vedeti, da je Rusija po mnenju Združenih držav odgovorna za omejevanje dejavnosti proruskih protestnikov v Ukrajini, medtem ko Moskva trdi, da gre za ukrajinske državljane in da z dogodki nima nič. Ukrajinski zunanji minister Andrij Deščicja pa je dejal, da se bo zdaj pokazalo, ali je Rusija mislila resno, ko je govorila o nujnosti stabilizacije razmer v regiji.

Kerry je bil v Ženevi tudi poln pohval na račun ukrajinskih oblasti, rekoč, da so pokazale izredno zadržanost glede na dejanja oboroženih protestnikov na vzhodu države. Ameriška vojska pa je obenem sporočila, da bo ukrajinski poslala pomoč v zdravilih in opremi.

O Krimu v Ženevi niso govorili. Kerry je dejal, da nanj niso pozabili, da pa v Švico niso hodili zaradi tega vprašanja. Kljub temu je včerajšnji dogovor precejšen dosežek, vsaj glede na to, da so bila pričakovanja pred srečanjem precej nizka in da so imeli prostor za izjave nared že po uri pogovorov za primer, če kdo prej pride ven. Na koncu so se pogajanja izdatno zavlekla, sicer tudi zaradi usklajevanja besedila sklepne izjave.