Očividci, ki so bili priča tragični smrti temnopoltega najstnika Michaela Browna, pripovedujejo drugačno zgodbo kot policija. Najstnik namreč ni vstopil v policijski avtomobil, kakor trdijo policisti, poleg tega vztrajajo, da mladenič ni imel orožja. Zgodba policije je namreč takšna, da je najstnik umrl v boju s policistom za pištolo.

Molotovke, solzivec in gumijasti naboji

»Videti je bilo, kot da bi Michael skušal policista odriniti stran, on pa ga je na silo vlekel v avtomobil,« je za CNN razložila Tiffany Mitchell. Druga od prič je povedala, da se je mladenič uspel rešiti prijema policista in pobegnil. Ta mu je sledil in ga nekaj metrov naprej, sredi ulice v Fergusonu tudi ustrelil. Prvi strel ga ni ubil, najstnik se je po pripovedi očividk obrnil, dvignil roke v zrak, a je policist še naprej streljal.

V Fergusonu je nato završalo. Prebivalci so prepričani, da policija laže, ter da je policist ubil neoboroženega in nenevarnega mladeniča. V mestu protestirajo že vse od sobote, ko je najstnik umrl. Tudi včeraj ni bilo nič drugače – policija je med zbrane izstrelila solzivec, protestniki pa naj bi »napadali« z molotovkami; številni naj bi utrpeli rane tudi zaradi gumijastih nabojev. Na ulice so prišli tudi pripadniki posebne policijske enote. Policisti protestnike prosijo, naj se na ulicah zbirajo podnevi, saj so se nočni protesti večkrat razvili v nasilne spopade s policijo. Ta je od sobote priprla že 45 ljudi, med njimi dva novinarja – Ryana J. Reillyja s Huffington Posta in Wesleyja Loweryja z Washington Posta. Kmalu po aretaciji so ju sicer izpustili.

Še vedno ni znano, kdo je ustrelil Browna

Po petih dneh od smrti Browna javnost še vedno ne ve, kdo je policist, ki ga je ustrelil, zato so obtožbe po prikrivanju dokazov vse glasnejše. Policija sicer pravi, da je prejela že več groženj s smrtjo za policista in njegovo družino, z neimenovanjem pa želijo preprečiti nadaljnje nasilje.

Zvezni preiskovalci za človekove pravice in FBI vodita svoji preiskavi dogodka, v kraju Ferguson z 21.000 prebivalci pa obstaja že zgodovina nezaupanja med pretežno temnopoltimi prebivalci in pretežno svetlopoltimi policisti.