Kitajska je, odkar se je odprla svetu, postala za vsako multinacionalko donosen trg, vzporedno s tem pa so ga začele zavzemati z vsemi dovoljenimi in nedovoljenimi sredstvi. V mnogih primerih se jim je pogledalo skozi prste, v zadnjem času pa so pekinške oblasti vse bolj pozorne, saj korupcija vznemirja vse širšo javnost. Kitajsko ministrstvo za zdravstvo je tako včeraj opozorilo bolnišnice v državi, naj prenehajo s prodajo nadomestnega mleka za novorojenčke, potem ko so oblasti ugotovile, da je francoska družba Danone nekatere med njimi podkupila, da razširjajo njene proizvode. Na Kitajskem živi več kot 80 milijonov otrok, mlajših od pet let, le dobra petina dojenčkov do šestega meseca pa je po podatkih Združenih narodov dojena. Posledično je ta država največji trg za svetovne proizvajalce nadomestkov za materino mleko v svetu. Njihov prodor pa se je pospešil po škandalu z domačim nadomestnim mlekom, kontaminiranim z melaminom, zaradi katerega je leta 2008 umrlo šest dojenčkov, več tisoč pa jih je zbolelo.

Kitajska spodbuja dojenje

Proizvajalec otroške hrane Dumex, ki domuje v jugovzhodni Aziji že od štiridesetih let prejšnjega stoletja in je na Kitajsko prodrl pred četrt stoletja, je leta 2005 prešel v roke Danoneja, ki velja za enega najbolj prepoznavnih proizvajalcev zdrave prehrane v svetu. Kitajci mu za zdaj očitajo le, da je v mestni bolnišnici v Tianjinu podkupil osebje, da so propagirali njegove proizvode, pri čemer so dopustili možnost, da se je to zgodilo še v nekaterih drugih javnih bolnišnicah v državi, ki jih je skupaj kar 13.500. Danone je nemudoma sporočil, da so ga novice o podkupovanju in prepovedi prodaje, objavljene na kitajski državni televiziji, šokirale, ter najavil, da je že sprožil ustrezno preiskavo. Kitajsko ministrstvo za zdravstvo pa je medtem na svoji spletni strani že objavilo, da obstoječa zakonodaja temelji na promociji dojenja in ne dovoljuje zdravstvenemu osebju, da bi materam priporočali mlečne nadomestke za dojenčke. Dodalo je še, da bo zdravstveno osebje, ki krši to pravilo ali sprejema podkupnine za spodbujanje uporabe mlečnih nadomestkov, najstrože kaznovano.

Mlečni nadomestki in še posebej mleko v prahu so postali še posebej vroča tema, potem ko so po škandalu z domačimi proizvodi pred petimi leti ugotovili, da so kitajsko tržno lakoto po njih zapolnile tuje družbe z nekaterimi dvomljivimi proizvodi. Pred dobrim mesecem dni so tako oblasti v Pekingu začasno prepovedale uvoz mleka v prahu iz Nove Zelandije in Avstralije zaradi vsebnosti bakterije, ki povzroča botulizem. V Wellingtonu so se nemudoma odzvali, odpravili kitajsko prepoved uvoza in nemudoma raziskali, kako je prišlo do omenjene kontaminacije mleka v prahu, ki ga je distribuirala multinacionalka Fronterra.

Pristrižene peruti multinacionalkam

Med družbami, ki so njene proizvode dobavljali Kitajski, je bil tudi Danone oziroma njegova azijska veja Domex, katere koruptno dejavnost je tokrat razkril eden bivših menedžerjev, ki je po navedbah kitajske televizije oblastem razkril, da je omenjena družba potrošila gore denarja za podkupovanje bolnišničnega osebja. Z dokumenti je namreč dokazoval, da so posamezne medicinske sestre in pediatri od Dumexa v Tianjinu prejeli od nekaj sto do 10.000 juanov (okoli 1200 evrov) na mesec. Njihova naloga je bila, da porodnice prepričajo o koristnosti mlečnih nadomestkov kljub uradni kitajski propagandi o prednostnih materinega mleka.

Danone zavrača vse te navedbe, hkrati pa je v skrbeh zaradi kitajske prepovedi spodbujanja prodaje mlečnih nadomestkov za dojenčke. Na tamkajšnjem trgu je lani ustvaril dvajset odstotkov vseh svojih prihodkov, ki jih želi še povečati. Po drugi strani pa Kitajska vse bolj ostro reagira na divja osvajanja njenega trga.

Pod drobnogledom oblasti se je zaradi tega nedavno znašel tudi mogočni farmacevtski gigant GlaxoSmithKline, za njim pa še nemški Bayer, podobna usoda pa očitno v prihodnje čaka še druge multinacionalke od avtomobilskih do telekomunikacijskih in finančnih, ki bodo naletele na kitajske regulatorje trga.