Nezadovoljstvo med pripadniki garde

42-letni Anrig je na čelu švicarske garde od 1. decembra 2008. Po petih letih na položaju so mu lani mandat podaljšali, a bo po poročanju vatikanskega časnika Osservatore Romano delo opravljal le še do konca januarja prihodnje leto. Papež je sprejel njegovo odstopno izjavo, poročanje časnika povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Rimski časnik Il Messaggero navaja, da naj bi bilo v ozadju Frančiškove odločitve nezadovoljstvo med pripadniki garde zaradi prestroge discipline. Med drugim naj bi bile izjemno dolge straže za gardiste preveč naporne.

Nad sedežem švicarske garde si je uredil veliko stanovanje

Anrig naj bi bil poleg tega deležen kritike, ker si je nad sedežem švicarske garde uredil veliko stanovanje. Napoved zamenjave Anriga tudi sledi obisku švicarskih škofov v Vatikanu, kar po mnenju poznavalcev Vatikana ni naključje.

Kot njegovega morebitnega naslednika omenjajo trenutnega namestnika poveljnika Christopha Grafa, ki že 27 let služi v vrstah gardistov in velja za manj strogega.

Švicarska garda obstaja od leta 1506 in je leta 2006 praznovala 500. obletnico. Danes jo sestavlja 110 mož, ki so pristojni za osebno varnost papeža, varujejo tudi vhode v Vatikan. Večina rekrutov se obveže dvoletnemu služenju, pojasnjuje APA.