Kot je dejal, ljudje izgubljajo svobodo in postajajo sužnji modnih muh, moči, denarja ali celo odklonskih oblik religij. Krivdo za to je Frančišek pripisal kulturnemu zavračanju, ki vodi v razpad družbe in poraja nasilje in smrt. Boleče dokaze tega je po besedah papeža dnevno videti v medijih, med njimi je tudi tragični pokol v Parizu pred nekaj dnevi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Verski fundamentalizem po papeževih besedah odstrani samega Boga, ga spremeni v zgolj ideološki izgovor, še preden z grozovitimi poboji uniči človeška bitja. Frančišek se je ob tem znova izrekel za enotni odgovor, v okviru mednarodnega prava, za končanje širjenja nasilnih dejanj. Muslimansko skupnost je pozval k obsodbi fundamentalističnih in ekstremističnih interpretacij religije.

Frančišek se je danes dotaknil tudi morebitnih socialnih in kulturnih razlogov, ki mlade v Evropi vodijo v džihadizem. Opozoril je na "model globalizacije, ki izravnava razlike in celo zavrača kulture, jih reže od dejavnikov, ki oblikujejo identiteto vsakega naroda in predstavljajo dediščino, ki je ključna za njihov zdrav družbeni razvoj".

"V brezbarvnem, anonimnem svetu je lahko razumeti težave in malodušje, ki ga občutijo številni ljudje, ki so dobesedno izgubili občutek, da so živi," je poudaril papež in dodal, da gospodarska kriza le še krepi pesimizem in družbene konflikte.