»Gre za pomemben korak, ki je potreben za iskanje pravice zaradi zločinov proti palestinskemu ljudstvu,« je dejal Mansur, ki je poleg dokumentacije o pristopu k ICC sekretariatu Združenih narodov predal tudi dokumente o pristopu Palestincev k več kot deset različnim mednarodnim konvencijam in pogodbam.

Generalna skupščina ZN je leta 2012 Palestino priznala kot državo opazovalko

Med drugim je Palestina, katere državnost je Generalna skupščina ZN priznala leta 2012, pristopila h konvenciji o boju proti organiziranemu kriminalu, konvenciji o pravu morja, protokolom k ženevski konvenciji in protokolu o prepovedi kasetnih bomb.

Generalna skupščina ZN je leta 2012 Palestino priznala kot državo opazovalko, ki pa ni članica. Palestinsko vodstvo se je strinjalo, da s formalnim sprejemom v ZN počaka. Drugega jim tudi ni preostalo, saj lahko nove članice v ZN pridejo le s potrditvijo Varnostnega sveta ZN, kjer pa imajo ZDA, ki so trdna zaveznica Izraela, pravico veta.

A ker ni bilo nobenega napredka, v sredo pa je nato v Varnostnem svetu še propadla resolucija, ki bi jim do leta 2017 omogočila sprejem v ZN, so se Palestinci odločili za pot v neodvisnost »po ovinku«.

Pogovori o preiskavi zadnje vojne v Gazi so se že začeli

Pristop k ICC pomeni, da lahko Palestinci sodišče zaprosijo, naj prevzame jurisdikcijo nad pregonom zločinov na zasedenih palestinskih ozemljih. Mansur je v petek povedal, da so se pogovori o preiskavi zadnje vojne v Gazi že začeli.

Pristopu Palestincev k ICC odločno nasprotuje Izrael, skupaj z njim pa tudi ZDA, ki grozijo z odvzemom pomoči. Ogroženih je kakih 400 milijonov dolarjev letne pomoči Palestincem, vendar pa je Mansur v petek dejal, da mu ni jasno, kako lahko nekdo kaznuje nekoga zato, ker ta išče pravico po sodni poti.

Položaj je zanimiv, saj Izrael ni član ICC in zato sodišče nima pristojnosti za delo na njegovem ozemlju. Obenem pa Izrael zaseda ozemlje, ki ga je Generalna skupščina ZN priznala kot državo in na katerem je potekalo že več vojn ter so bili storjeni vojni zločini.

Izrael razmišlja o tožbi

Kot danes poroča francoska tiskovna agencija AFP, naj bi Izrael v odgovor na petkovo uradno vložitev dokumentacije za pristop k ICC razmišljal o vložitvi tožb zaradi vojnih zločinov proti palestinskim voditeljem.

Sodni postopki na sodiščih v ZDA in drugod naj bi med drugim grozili palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu in članom njegovih oblasti, je za AFP potrdil neimenovani vir. Tožbe naj bi namreč temeljile na argumentu, da je Abas oblikoval vlado narodne enotnosti skupaj s Hamasom in tako postal sokriv za Hamasove raketne napade na izraelske civiliste.