Kot je danes opozoril al Katib, so so med posledicami dveletnega upora zoper režim sirskega predsednika Bašarja al Asada poleg več kot 70.000 žrtev tudi aretacije več deset tisoč ljudi, pregon več 100.000 ljudi, poškodovana infrastruktura in druge tragedije.

Zahod še vedno ne ve, če bi upornike oborožil ali ne

»Vse to ni bilo dovolj, da bi mednarodna skupnost ljudem omogočila, da se branijo,« je bil kritičen. Zahod se namreč še vedno ni odločil, ali bi oborožil sirske upornike ali ne.

Al Katib se je za odstop odločil tudi zaradi zunanjega vpliva na sirsko opozicijo. »Naše sporočilo vsem je, da bodo odločitve o Siriji sprejemali Sirci in samo Sirci,« je poudaril. »Pred Alahom sem se zavezal, da bom v primeru, da zadeve prestopijo določene meje, odstopil. In danes izpolnjujem svojo obljubo,« je pojasnil.

Sirska opozicija je sicer v ponedeljek zvečer v Carigradu za začasnega premierja sirskih ozemelj, ki so v rokah upornikov, izvolila Gasana Hita. Hito je direktor visokotehnološkega podjetja in je dolgo časa živel v ZDA. Mnoga pomembna imena naj bi zaradi njegovega imenovanja že zamrznila članstvo v koaliciji.

Konflikt se znova širi čez meje

Opazovalci so medtem odločitev za Hita označili za poraz al Katiba in njegovih pozivov k pogajanjem za dogovor za končanje konflikta.

Sirski konflikt se medtem znova širi čez meje. Danes je počilo na Golanski planoti. Potem ko so iz Sirije streljali v smer izraelske patrulje, so izraelski vojaki streljali nazaj. Sirsko topništvo, odgovorno za strele, je bilo 'uničeno', piše dpa.