De Mistura je opravil svoje prvo poročanje VS ZN. Kot je kasneje povedal novinarjem, ob tem ni predložil mirovnega, ampak akcijski načrt, katerega del je zamrznitev spopadov. Poleg dostave humanitarne pomoči bi lahko na ta način morda sprožili tudi politični proces za dosego miru.

Nasilje IS ponuja priložnost za svež pristop k rešitvi konflikta

De Mistura meni, da je prav nasilje Islamske države (IS) nov dejavnik, ki ponuja priložnost za svež pristop k rešitvi konflikta v Siriji. Z IS se spopadajo tako ZDA s svojo koalicijo kot tudi Asadov režim, za katerega Washington sicer še vedno zahteva odhod z oblasti.

Državljanska vojna v Siriji je od začetka upora proti Asadu leta 2011 zahtevala že 200.000 življenj, milijone ljudi je postalo beguncev, VS ZN pa ne more ukrepati, ker Rusija skupaj s Kitajsko odločno ščiti zaveznike v Damasku.

Doslej že tretji odposlanec ZN za Siriji De Mistura je priznal, da je bilo glede njegovega načrta v VS ZN nekaj pomislekov. Nekateri veleposlaniki so predvsem izrazili pomislek, da lahko takšne zamrznitve spopadov pomagajo le eni ali drugi strani.

Dogovor velikih sil še velja

Kljub temu bo vztrajal pri svoji zamisli in jo bo predstavil naprej v regiji, med drugim Asadu v Damasku. Pred poročanjem VS ZN je že obiskal tudi nekatere ključne države, kot sta Iran in Rusija.

Dogovor velikih sil iz Ženeve leta 2012, ki predvideva ustanovitev prehodne vlade za Sirijo, po besedah De Misture medtem še vedno velja, ne glede na to da je Asad sredi državljanske vojne pred kratkim ponovno dosegel svojo izvolitev na mesto predsednika še za sedem let.