Putin članice EU obtožil, da si premalo prizadevajo za rešitev vprašanja dobave ruskega plina Ukrajini

Putin je minuli četrtek voditeljem 19 evropskih držav, med drugim Slovenije, poslal pismo, v katerem je članice EU obtožil, da si premalo prizadevajo za rešitev vprašanja dobave ruskega plina Ukrajini. "Na žalost moramo reči, da od naših evropskih partnerjev nismo prejeli nikakršnih specifičnih predlogov o tem, kako stabilizirati razmere," je v pismu zapisal Putin.

Moskva je po njegovih besedah še vedno pripravljena na iskanje rešitve, v nasprotnem primeru pa je zagrozil s prekinitvijo dobave z junijem. Ob tem je dodal, da so se od prvega pisma, v katerem je aprila zaradi plinskih dolgov Ukrajine zagrozil z ustavitvijo dobave, razmere glede plačevanja Kijeva za ruski plin le še poslabšale.

Barroso: V prvi vrsti nujno nadaljevati pogajanja

Barroso je v današnjem odgovoru Putinu izpostavil, da je v prvi vrsti nujno nadaljevati pogajanja med EU, Rusijo in Ukrajino o tej temi. Ta so bila po njegovem doslej konstruktivna in so med drugim pokazala pripravljenost Kijeva, "da poravna zapadle dolgove" Rusiji. Barroso računa, da bo Rusija v času pogajanj spoštovala obveznosti in da bo Gazprom izpolnil to, kar izhaja iz njegovih pogodb z evropskimi državami oz. podjetji.

Ruski energetski koncern Gazprom je v minulih tednih že večkrat opozoril, da bo s 3. junijem ustavil pošiljke plina Ukrajini, če ta ne bo poravnala vseh odprtih računov ter v naprej plačala za junijske dobave plina.

Junijski račun Ukrajine za plin 1,2 milijarde evrov

Po izračunih Gazproma naj bi junijski račun Ukrajine za plin znašal 1,2 milijarde evrov. Nakopičenih dolgov naj bi država sicer imela za več kot 2,5 milijarde evrov. Oblasti v Kijevu zavračajo zahtevo Gazproma, da bodo morali junija začeti v naprej plačevati za plin, ter nasprotujejo na novo postavljeni ceni plina, češ da je veliko višja od tržne in zato nepoštena. K dogovoru o "prihodnji ceni, ki bo odražala tržne pogoje", je v pismu danes pozval tudi Barroso.

EU od Rusije kupi več kot četrtino vsega plina, od tega ga polovica priteče po plinovodih preko Ukrajine. Zaradi sporov med Kijevom in Moskvo je v letih 2006 in 2009 že bila motena dobava ruskega plina Evropi in krepijo se bojazni, da bi se lahko zgodba ponovila.

Da se to ne bi zgodilo, potekajo pogovori med EU, Rusijo in Ukrajino, ki zadevajo vrsto vprašanj, od samega tranzita in oskrbe s plinom do plinskega dolga Ukrajine, cene za plin za Ukrajino, transparentnosti in zanesljivosti plinskih tokov in zalog ter drugih. Poleg tehničnih potekajo politični pogovori med evropskim komisarjem za energijo Güntherjem Oettingerjem ter energetskima ministroma Rusije in Ukrajine, Aleksandrom Novakom in Jurijem Prodanom.

Barroso je v pismu danes večkrat izpostavil, da je EU zavezana tem pogajanjem in prizadevanjem, da se najde hitra in vzdržna rešitev, ki bo sprejemljiva za vse tri strani.