Obama, ki se trudi pridobiti čim širšo podporo za vojaško akcijo v Siriji, je še dejal, da bi se moral svet držati »rdeče črte, ki jo je sam postavil« glede uporabe kemičnega orožja. Obamo so v Stockholmu vprašali, ali je odločitev, da bo odločitev o vojaški intervenciji postavil pred kongres, omajala njegovo kredibilnost. »Pod vprašajem ni moja kredibilnost, ampak kredibilnost mednarodne skupnosti. Nisem jaz postavil rdeče črte. Svet jo je postavil," je dejal. je odgovoril Obama in dodal, da je na ameriška kredibilnost na kocki, ker »govoričimo o ideji, da so te mednarodne norme pomembne«.

Dodal je, da verjame, da bo kongres podprl njegova prizadevanja, to pa zato, ker se ZDA »zavedajo, da če mednarodna skupnost ne uspe ohranjati določenih norm in standardov, ki so smernice tako za interakcije med državami kot tudi za način, kako se obravnava ljudi, svet sčasoma postane manj varen.«

Ponovitev napak v Iraku ga ne zanima

Zagotovil je tudi, da ne namerava ponoviti napak v Iraku. Izrazil je tudi prepričanje, da bo kongres podprl posredovanje v Siriji. »Bil sem med tistimi, ki so nasprotovali vojni v Iraku. Ne zanima me ponovitev naših napak na podlagi napačnih obveščevalnih podatkov,« je dodal.

Izrazil je še upanje, da bo ruski predsednik Putin spremenil stališče glede vojaškega posredovanja v Siriji. »Vedno upam. Konec koncev lahko hitreje končamo umiranje, če bo Rusija spremenila pristop do teh problemov,« je dodal.

Mukdad: Sirski režim ne bo popustil grožnjam s posredovanjem

Namestnik sirskega zunanjega ministra Fajsal Mukdad je v intervjuju za francosko tiskovno agencijo AFP danes dejal, da režim predsednika Bašarja al Asada ne bo popustil grožnjam z vojaškim posredovanjem pod vodstvom ZDA, tudi če bo zaradi tega izbruhnila tretja svetovna vojna. »Sirska vlada ne bo spremenila svojega stališča, tudi če pride do tretje svetovne vojne. Noben Sirec ne more žrtvovati neodvisnosti države,« je dejal Mukdad.

»Sirija je sprejela vse potrebne ukrepe za odgovor na agresijo,« je dodal. Po navedbah namestnika sirskega zunanjega ministra je Asadov režim začel z mobilizacijo zaveznikov, medtem ko ameriški predsednik Barack Obama glede posredovanja v Sirji čaka na zeleno luč kongresa. O tem danes razpravlja tudi francoski parlament.

Obami se nasmiha kongresna podpora resoluciji za posredovanje proti Siriji

Ameriški predsednik Barack Obama je v torek dobil pomembne izraze podpore vojaškemu posredovanju proti Siriji v kongresu, senat pa začenja razpravo o resoluciji za posredovanje v trajanju do skupaj 90 dni.

Po srečanju v Beli hiši je Obami podporo izrekel predsednik predstavniškega doma kongresa, republikanec John Boehner iz Ohia, skupaj z voditeljico demokratov v tem domu Nancy Pelosi iz Kalifornije. Pelosijeva je povedala, da lahko Obama ukrepa tudi v primeru, če ne dobi zelene luči kongresa. Med drugimi je podporo v torek izrazila tudi največja judovska lobistična organizacija v ZDA AIPAC.

Verjetni predsedniški kandidat republikancev Marco Rubio iz Floride je v torek na zaslišanju predstavnikov administracije v senatnem odboru za mednarodne odnose kritiziral Obamo, da ni že prej ukrepal proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu. Na drugi strani je prav tako verjetni kandidat Rand Paul iz Kentuckyja, ki je odločno proti vpletanju v novo vojno oziroma vojne nasploh kot njegov oče, nekdanji predsedniški kandidat in kongresnik Ron Paul iz Teksasa.

Teater iz senata

Senator Paul je želel v torek iz državnega sekretarja Johna Kerryja izvleči obljubo, da Obama ne bo ukrepal, če bo kongres proti. Obljube ni dobil in je zato Kerryja obtožil, da iz senata dela »teater«. Največji podpornik napada na al Asada, republikanec John McCain iz Arizone je to potrdil s tem, da je med zaslišanji Kerryja, obrambnega ministra Chucka Hagela in načelnika štaba združenih poveljstev, generala Martina Dempseyja, igral poker na svojem iPhonu.

Kerry je nekdanjim kolegom zagotovil, da pri odločitvi za kaznovanje al Asada ne gre za prestop Obamove rdeče črte, ki jo je zarisal že pred letom dni. »Gre za prestop rdeče črte sveta, za prestop rdeče črte vsakogar z vestjo,« je dejal Kerry in ponovno zatrdil, da ni nobenega dvoma, da je kriv al Asadov režim. Njegov nastop je prekinila protestnica, ki je vpila, da Američani nočejo vojne. Kerry je zagotovil, da je pred desetletji, ko je nasprotoval vojni v Vietnamu, mislil podobno.

Tako kot Obama tudi Kerry nima težav s tem, da kongres spremeni besedilo izvirne resolucije za vojaško akcijo, ki jo je predlagala Bela hiša. Malce pa se je zapletel pri vprašanju izrecne prepovedi pošiljanja vojakov na teren. Najprej je dejal, da bo to morda potrebno, ker bo potrebno zaščititi kemično orožje pred teroristi. Kasneje je zagotovil, da v povezavi z državljansko vojno v Siriji ameriških vojakov na terenu ne bo.

Danes se začenja razprava o osnutku vojne resolucije

Odbor za mednarodne odnose bo že danes začel z razpravo o najnovejšem osnutku vojne resolucije, ki posredovanje omejuje na 60 dni, z možnostjo podaljšanja za dodatnih 30 dni. V primeru, da al Asad ponovno uporabi kemično orožje, lahko Obama znova ukrepa. Osnutek sicer prepoveduje napotitev vojakov v Sirijo.

General Dempsey ni znal pojasniti kaj želi vlada doseči z omejenim bombardiranjem al Asadovih ciljev. Zagotovil pa je, da ga poročila o premikanju in skrivanju zmogljivosti v Siriji ne skrbijo, ker imajo tekoče obveščevalne podatke in sezname tarč prilagajajo. ZDA imajo v vzhodnem Sredozemlju štiri raketne rušilce (Stout, Gravely, Ramage in Barry). V Rdečem morju je bojna skupina letalonosilke Nimitz, bojna skupina letalonosilke Harry S. Truman pa je v Arabskem morju.

Putin zahteva "prepričljive" dokaze o kemičnem napadu v Siriji

»Če obstaja dokaz, da je bilo uporabljeno kemično orožje s strani vojske ... mora biti dokaz predstavljen VS ZN. In biti mora prepričljiv,« je v pogovoru za rusko televizijo Prvi kanal povedal ruski predsednik Vladimir Putin. Če dejansko obstaja dokaz o tem, kakšno orožje je bilo uporabljeno in kdo ga je uporabil, bo Rusija »pripravljena delovati na najbolj odločen in resen način«, je še zagotovil ruski predsednik.

Na vprašanje, ali bi se Rusija strinjala z napadom na Sirijo, če bi se izkazalo, da je režim izvedel kemični napad, je Putin odgovoril: »Tega ne izključujem.« Je pa poudaril, da bi bilo posredovanje brez mandata VS ZN »nesprejemljivo« in bi lahko bilo kvalificirano izključno kot agresija. »Le VS ZN lahko odobri uporabo sile proti drugi državi,« je vztrajal. Dodal je še, da je Rusija Siriji dobavila nekaj delov raketnega sistema S-300, a so dobave sedaj ustavljene. "Dobavili smo posamezne komponente, a celotna dobava ni bila zaključena," je pojasnil.

AFP sicer piše, da je intervju najverjetneje služil temu, da bi Rusija pred začetkom srečanja vrha G20, katerega gostiteljica je, svetu pokazala nekoliko bolj pragmatični obraz glede Sirije. Rusija ima kot stalna članica VS ZN možnost veta na odločitve telesa, ki jo je doslej v zvezi s Sirijo izkoristila že trikrat.

Francoski premier v parlamentu v bran vojaškemu posredovanju v Siriji

Francoski premier Jean-Marc Ayrault je danes v parlamentu branil nujnost mednarodne vojaške akcije v Siriji. "Če se ne bomo odzvali, postavljamo v nevarnost mir in varnost v vsej regiji," je dejal ter dodal, da Pariz v primeru vojaškega posredovanja računa na podporo Evrope in Arabske lige, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Da, rešitev sirske krize bo politična in ne vojaška. Vendar poglejmo resnici v obraz: če ne bomo ustavili takšnega ravnanja režima, ne bo politične rešitve," je dejal na izredni seji parlamenta o morebitnem sodelovanju Francije v morebitnem vojaškem posredovanju v Siriji po napadu s kemičnim orožjem v predmestju Damaska 21. avgusta.

Glasovanje sicer ni predvideno, saj naj bi francoski parlament počakal na odločitev ameriškega kongresa, ki bo o Siriji razpravljal prihodnji teden.