Bombi, ki sta eksplodirali v ponedeljek malce pred 21. uro po srednjeevropskem času, sta ubili osemletnega Martina Richarda in 29-letno Krystle Campbell iz Massachusettsa ter kitajsko študentko Bostonske univerze, katere imena niso objavili, ker še nimajo dovoljenja družine. Kar 11 bolnišnic v Bostonu je sprejelo 183 ranjenih, 13 so morali amputirati ude. Bolnišnice je v torek zapustilo 89 ljudi.

Vodja preiskave agent FBI Rick DesLauriers je tudi v torek pozival javnost, naj jim pomaga z informacijami, fotografijami in videoposnetki. Agent je povedal, da nekdo mora vedeti, kdo je sestavljal bombi oziroma kupoval material zanju. Prosil je tudi za informacije o osebi, ki je pred eksplozijo pri ciljni črti bostonskega maratona nosila težko najlonsko vrečo.

Preiskava je ugotovila, da je bila vsaj ena bomba izdelana iz lonca na povišan pritisk, smodnika in krogličnih ležajev ter žebljev

Oboje so zdravniki kasneje rezali iz ranjencev. Ostanke bombe trenutno analizirajo. Policisti bodo skušali ugotoviti, za katero znamko posode je šlo, nakar bodo preplavili trgovine, ki jih prodajajo. Iz ostankov bombe se bo dalo ugotoviti tudi, za kakšno vrsto eksploziva je šlo.

V Bostonu so v torek potekala bedenja in prireditve v spomin na žrtve, kar se bo nadaljevalo naslednje dni. Vse tri smrtne žrtve so bile med gledalci tradicionalnega bostonskega maratona. Martin Richard je bil ob cilju s staršema in šestletno sestro, ki jo je bomba hudo ranila. Poškodovana je bila tudi mama. Campbellova je bodrila svojega fanta, ki je tekel maraton, kitajska študentka pa je šla na tek skupaj s prijatelji.

Motivi še niso znani

O motivu napada in storilcih se za zdaj le ugiba, zato predsednik Obama poziva Američane, naj ne hitijo s sprejemanjem sklepov. V torke je sicer prvič povedal, da je šlo za teroristično dejanje, vendar dodal, da je to vsako dejanje, ki z bombami meri na civiliste.

Ugiba se o teroristih Al Kaide pa tudi o domačih teroristih. V ponedeljek so v Massachusettsu slavili praznik dan domoljuba - spomin na prvi bitki proti britanski kolonialni vladavini leta 1775. Ponedeljek je bil tudi zadnji dan za plačilo četrtletnega davka, kar v ZDA milo rečeno ni priljubljeno opravilo.

Stotine na bedenju za ranjene in umrle

Na stotine ljudi se je v torek zvečer zbralo v okolici paviljona Parkman Bandstand v Bostonu na bedenju, ki so ga poimenovali Mir, tu in povsod. Mirna in tiha množica je prižigala sveče, pisala transparente in poslušala zbore, ki so peli. »Lepo je videti, da toliko ljudem ni vseeno. Spominja me na patriotski občutek inavguracije,« je dejala ena od obiskovalk.

Plakati iz blaga in rjuh so bili razprostrti po tleh, na njih pa je vsak lahko napisal kako vzpodbudno misel. »Smo tako močni kot Boston, vsi smo z vami, mir, ljubezen uničuje sovražtvo,« so bile besede, ki so jih ljudje pisali.

Organizatorji so se odločili, da bedenje ne bo imelo uradnega formata ali urnika. Vse udeležene so le pozvali, naj prinesejo rože, blago za transparente, pesmi in karkoli drugega, kar bi pomagalo promovirati mir. »Brez agende, govorcev in brez neumnosti,« so zapisali na facebook strani dogodka.