»Dokler sem jaz predsednik ZDA, nemške kanclerke ne sme skrbeti zaradi nadzora,« je Obama dejal v pogovoru za nemško državno televizijo ZDF. Pojasnil je, da so odnosi med državama prijateljski: »Tega odnosa ne želim pokvariti z mehanizmom nadzora, ki bi lahko zamajal našo komunikacijo in zaupanje.« Priznal je, da je bilo prisluškovanje Merklovi prek telefona napaka, ki se ne bo nikoli več ponovila.

Obama je za nemško televizijo spregovoril le dan zatem, ko je obljubil, da bo zmanjšal pristojnosti ameriške obveščevalne agencije NSA. Ta je osumljena vohunjenja za svojimi senatorji, pa tudi za tujimi politiki, med drugim naj bi nadzorovala tudi mobilni telefon nemške kanclerke.

»Obamove najave ne naslavljajo dejanske težave«

V Nemčiji izjave niso požele večjega navdušenja, je pa tiskovni predstavnik Merklove v petek pozdravil namere za večje upoštevanje človekovih pravic pri nabiranju podatkov. Reakcije v soboto so bile bolj kritične. Norbert Roettgen iz konservativne stranke CDU Angele Merkel, je za časnik Tagesspiegel ocenil, da so Obamove najave »tehnične in na žalost ne naslavljajo dejanske težave«.

Pravosodni minister in socialdemokrat Heiko Maas pa je v načrtih ameriškega predsednika videl prvi korak. »Zaupanje Nemčije v ameriškega partnerja bo povrnjeno, ko bomo podpisali sporazum, ki na pravno obvezujoč način ščiti pravice in podatke vseh državljanov,« je bil jasen za nedeljsko izdajo Bild am Sonntag.

Celoten govor Obame o spremembah v nadzoru NSA si lahko ogledate tukaj: