Venezuelski podpredsednik Nicolas Maduro, ki ga je Chavez izbral za svojega morebitnega naslednika na čelu države, je v soboto vztrajal, da je Chavezovo zaprisego mogoče preložiti oziroma da bi lahko ta potekala tudi enkrat po 10. januarju pred ustavnim sodiščem, češ da gre za formalnost. Menil je tudi, da lahko sedanja Chavezova administracija ostane na položaju do zaprisege nove.

Venezuelska opozicija na drugi strani vztraja, da Chavezu v skladu z ustavo mandat poteče 10. januarja, novega pa ne more začeti, dokler ne priseže. Eden izmed opozicijskih voditeljev je ob tem pozval k pouličnim protestom, če bi vlada zavlačevala s prisego, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi venezuelska škofovska konferenca je danes poudarila, da je ustavo treba spoštovati. "Na kocki je dobrobit države in zaščita etike. Spreminjanje ustave za dosego političnega cilja je moralno nesprejemljivo," je dodala škofovska konferenca. Menila je tudi, da predsednikova bolezen "za politično in socialno stabilnost države predstavlja veliko tveganje".

Prav tako je po njenem mnenju javnost zmedena, v velikem delu pa tudi jezna, saj oblasti doslej niso objavile še niti enega poročila o predsednikovem zdravstvenem stanju.

58-letni Chavez, ki Venezuelo vodi že 14 let, se vse od operacije na Kubi pred več kot tremi tedni ni pokazal v javnosti. Po operaciji naj bi prišlo do zapletov, saj naj bi imel Chavez zaradi pljučne okužbe resne težave z dihanjem.