Pretiran optimizem

Kot dodaja reški časnik, so začeli slovenski pravni strokovnjak že pred začetkom ustne obravnave razširjati pretiran optimizem. Še posebej optimističen je slovenski zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Karl Erjavec.

Celo strokovnjaki za mednarodno pravo, kot je Marko Pavliha, ki je nasprotoval arbitražnemu sporazumu, so naenkrat optimistični in prepričani, da bo Slovenija dobila nekaj podobnega, kot je dobila s propadlim sporazumom Račan-Drnovšek, se pravi koridor do odprtega morja.

Tudi slovenski mediji v svojih analizah sklepajo, da je najmanj, kar bo dobila Slovenija, izhod na odprto morje, še navaja časnik.

Izjemno spreten politik, kot je Erjavec, ne bo izpustil priložnosti

Ob tem ocenjuje, da "je vse to le še ena vešča politično-medijska ofenziva, ki ima verjetno zelo malo skupnega s samim arbitražnim postopkom in je bolj motivirana z notranjepolitičnimi potrebami na slovenski strani".

Spominja, da je Slovenija pred vnovičnimi predčasnimi parlamentarnimi volitvami, kar pomeni, da izjemno spreten politik, kot je Erjavec, ne bo izpustil priložnosti, da bi se dokazal kot "borec za slovenske nacionalne interese" ter kot politik, ki je vsaj virtualno zagotovil slovenski "temačen predmet poželenja" oziroma izhod na odprto morje.

Časnik obenem dodaja, da na Hrvaškem pretiranega zanimanja za arbitražo o meji ni, medtem ko je v Sloveniji to še vedno eno vročih političnih vprašanj, ki vzbuja veliko pozornost javnosti in je imelo v preteklosti praviloma pomembno vlogo v predvolilnih kampanjah.

Nemogoče predvidevati, kako bo arbitraža dejansko odločila

"Dvomov, da bo Slovenija pred arbitražnim sodiščem dobila prost dostop do odprtega morja, ni veliko, sicer pa tega že ima tudi brez arbitraže na podlagi konvencij ZN o pravu morja," piše časnik.

A kot pojasnjuje naprej, arbitražni sporazum določa, da bo arbitražno sodišče določilo povezavo Slovenije z odprtim morjem šele po tem, ko bo določilo mejo med Hrvaško in Slovenijo na kopnem in na morju.

In kljub spinu slovenskih medijev in politikov je nemogoče predvidevati, kako bo arbitraža dejansko odločila o "stiku" Slovenije z odprtim morjem - s teritorialnim koridorjem na morju ali na kak drug način, na primer z odločitvijo o odprtem morju ali s posebnim režimom v tem delu morja, sklene Novi list.