»Vojna vedno pomeni neuspeh miru, vedno je poraz za človeštvo,« je še dejal Frančišek, ki nasprotuje vsakršnemu nasilju in načrtom nekaterih zahodnih držav za vojaško posredovanje v Siriji zaradi nedavnega napada s kemičnim orožjem.

Komercialna vojna za prodajo orožja

Proti nasilju se je papež izrekel tudi med današnjo mašo na Trgu svetega Petra v Vatikanu. Vojno v Siriji je opisal kot »komercialno vojno za prodajo orožja«, svoje privržence pa pozval, naj »rečejo ne nasilju v vseh njegovih oblikah, širitvi orožja in nezakoniti trgovini z njim.«

»Vabim vas, da še naprej molite za končanje nasilja in uničevanja. Prizadevajmo si za pravično rešitev smrtonosnega konflikta,« je Frančišek dejal množici.

Papeževemu pozivu k postu in molitvi za mir v Siriji so se odzvali številni katoliki pa tudi pripadniki drugih veroizpovedi - judi, muslimani in pravoslavni verniki.

Pozivi k molitvi predstavnikov drugih veroizpovedi

Vodja sirskih sunitskih muslimanov, veliki mufti Ahmed Badredin Hasun, je Sirce pozval, naj se pridružijo molitvi, papeževemu pozivu pa se je pridružil tudi ekumenski patriarh Bartolomej I. Glavni rabin v Rimu Riccardo di Segni je dejal, da bo judovska skupnost svoje molitve usmerila v rešitev krize v Siriji.

Tudi slovenska katoliška Cerkev je vernike pozvala, naj darujejo svoje molitve in post za mir v svetu in še posebej na Bližnjem vzhodu.

Mobilizacija vernikov tudi prek spleta

Rimskokatoliška cerkev je skušala svoje vernike mobilizirati tako v cerkvah kot prek spletnih družbenih omrežij. Papež Frančišek je ob tej priložnosti celo objavil tvit s sporočilom: »Nikoli več vojne! Nikoli več vojne!«

Vatikan je v soboto objavil tudi navodila za katoliške starše, kako naj skupaj z otroki in starimi starši pripravijo »skromen« družinski obrok, ki naj bo »bogat v besedah«,