Sobotna izmenjava edinega ameriškega vojaškega ujetnika v Afganistanu za peterico zaprtih vodij tamkajšnjih talibanov v Guantanamu je po obširnih časopisnih poročilih in političnem ropotu v ZDA dobila še svoje video nadaljevanje. Zanj so poskrbeli ječarji Bowa Bergdahla, ki so objavili posnetek njegove izročitve ameriškim specialcem ter prihod svojih zajetih vodij s Kube v Katar. Verodostojnosti obeh posnetkov še ni bilo mogoče nepristransko preveriti, Pentagon pa je dal vedeti, da ne dvomi o njihovi pristnosti. Ob tem ni kazal odkritega nezadovoljstva, vojaški analitiki pa vendarle menijo, da mu skupaj z Belo hišo ni pogodu. Poleg posnetka osvobojenega Bergdahla namreč razkrije vsaj enega od pripadnikov specialne enote, ki je prišla s helikopterjem ponj, dokaj nazorno pa prikaže tudi sam potek izmenjave.

Iz videoposnetka je razvidno, da so Bergdahla na kraj dogovorjene izmenjave pripeljali s poltovornjakom. Oblečen v tradicionalna afganistanska oblačila je pred prihodom ameriškega helikopterja deloval nervozno, o čemer najbolj priča njegovo stalno mežikanje, ne pa tudi v izredno slabem zdravstvenem stanju, kar naj bi bilo po trditvah Bele hiše glavni vzrok, da je pospešila izmenjavo. Specialca, ki sta Bowa prevzela, sta se na hitro rokovala s talibanoma, od katerih je eden Američane pričakal z belo krpo na leseni palici, medtem ko je dogovorjeni poldrugi ducat njegovih soborcev vso operacijo spremljal oborožen tudi z metalci raket. Povezava do originalne verzije posnetka je po nekaj urah izginila s spleta, zato pa se je medtem že znašel na številnih novičarskih portalih in spodbudil nove domače kritike na račun predsednika Obame zaradi njegovega pogajanja s teroristi, ki na koncu videa pomahajo v pozdrav ameriškim specialcem in dodajo pripis: »Ne vračajte se v Afganistan!« V obrambo Obami govori dejstvo, da talibane ZDA niso uvrstile med teroristične skupine, sam pa je na tiskovni konferenci v Varšavi tudi postavil piko na zdaj že tudi za nekatere demokrate vprašljivo izmenjavo ujetnikov. »Ne glede na okoliščine, kakršne koli se bodo lahko še izkazale, smo povrnili ameriškega vojaka iz ujetništva. Pika in resnični konec,« je dejal v potrditev načela, da ameriška vojska nikogar od svojih ne pusti na cedilu, četudi se država ne pogaja s skrajneži.

Obremenjujoče obtožbe sovojakov

Prav eden vse bolj odmevnih očitkov Bergdahlu pa je, da je s samovoljno zapustitvijo enote pred petimi leti ogrozil sovojake. Tudi če ti odmislijo morebitno dezerterstvo, zatrjujejo, da jih je takrat nepotrebno umrlo vsaj šest, ko so ga poskušali najti. Ne glede na to Bowu v njegovem rojstnem mestu še naprej pripravljajo topel sprejem, čeprav še ni jasno, kdaj bo zapustil bolnišnico v ameriškem oporišču v Nemčiji, kamor so ga najprej prepeljali iz Afganistana, oziroma koliko časa bo moral vojaškim oblastem pojasnjevati ozadje svojega ujetništva. Očitno pa je, da užaljenim kongresnikom iz obeh strank, ki jih je Obama držal v nevednosti vse do opravljene izmenjave, ne bo uspelo sprožiti morebitno sodno preiskavo, ali je predsednik kršil zakon, ko je osvobodil pet zapornikov iz Guantanama, ne da bi o tem predhodno obvestil Kapitol. Pravni strokovnjaki menijo, da se sodišče ne bo vpletlo v spor, ki je predvsem politične narave, kar pa ne bo ustavilo republikanskega ognja in žvepla, ki sta se že vsula na Obamo, ter preprečilo, da se bo obrambni minister Hagel prihodnji teden zagovarjal pred kongresnim odborom za vojaške zadeve.