Kijev in zahodne države so že pred tem trdili, da so tragedijo malezijskega potniškega letala zakrivili proruski separatisti, ki naj bi uporabili protiraketni sistem Buk, tega pa naj bi jim priskrbela Moskva. Rusija je te očitke odločno zavrnila.

Vodja BND Gerhard Schindler pa je za razliko od tega obelodanil, da obveščevalni podatki kažejo, da so si separatisti sistem Buk priskrbeli v vojaškem oporišču ukrajinske vojske, raketo, ki so jo izstrelili, pa je razneslo neposredno ob letalu. Schindler je te informacije razkril 8. oktobra v odboru nemškega parlamenta za nadzor obveščevalnih služb, v današnji izdaji navaja Spiegel.

Po trditvah Schindlerja je poleg tega Ukrajina ponaredila fotografije tragedije, še poroča časnik, pri čemer pa ne pojasnjuje, kaj točno naj bi te prikazovale.

Namestnik premiera samooklicane uporniške ljudske republike Doneck Andrej Purgin je trditve, ki jih je razkril Spiegel, že zavrnil. Kot je povedal za rusko tiskovno agencijo Interfax, bi lahko tovrstne rakete izstrelili le dobro izurjeni strokovnjaki, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriški obveščevalci so že julija ocenili, da bi lahko malezijsko letalo slabo izurjeni separatisti sestrelili pomotoma.

Poročilo, ki so ga o tragediji minuli mesec objavili nizozemski preiskovalci, navaja zgolj, da je letalo najverjetneje strmoglavilo, ker ga je zadelo "večje število predmetov z veliko energijo".

Letalo, ki je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur je 17. julija strmoglavilo na območje na vzhodu Ukrajine, ki je pod nadzorom proruskih separatistov. Na krovu je bilo 298 ljudi, večina, 153, je bilo Nizozemcev. Med drugim so v strmoglavljenju umrli tudi štirje Nemci, nemško tožilstvo pa je zaradi tega uvedlo preiskavo proti neznancem na podlagi domneve, da bi lahko šlo pri tragediji za vojni zločin, navaja Spiegel.