Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je situacija napeta. Posebne protiizgredniške enote ukrajinske policije, imenovane berkut, vztrajajo pri zapori ulice Gruševski v središču Kijeva, ki je v minulih dneh postala žarišče nasilja. Na drugi strani barikad jim stoji nasproti na stotine protestnikov.

Ponoči in zjutraj je prihajalo do sporadičnih spopadov - protestniki mečejo kamenje, policija jim odgovarja s šok granatami -, ki pa niso nič v primerjavi z nasiljem v sredo, še piše AFP. Kot dodaja, so protestniki ponoči še dodatno utrdili svoje položaje v centru mesta, med drugim z vrečami, napolnjenimi s snegom.

Protestniki po poročanju nemške tiskovne agencije dpa trdijo, da je bilo v nasilju v sredo ubitih kar sedem ljudi - pet naj bi jih padlo pod streli varnostnih sil, še dva pa sta umrla drugače. Oblasti so doslej potrdile le dve smrtni žrtvi, obe sta bili ustreljeni.

Vodja opozicije Vitalij Kličko je v sredo zvečer napovedal, da bodo protestniki danes prešli v ofenzivo, če ukrajinski predsednik Viktor Janukovič ne bo popustil.

Drugi opozicijski voditelj Arsenij Jacenjuk, ki je blizu zaprti bivši premierki Juliji Timošenko, pa je v sredo zvečer pred zbranimi protestniki v središču Kijeva oblastem dal 24 ur časa, da preprečijo "prelivanje krvi".

Kličko, Jacenjuk ter še en vodja opozicije Oleg Tjanjbokov so se sicer v sredo na pogovorih sestali z Janukovičem. Triurne pogovore so v predsednikovem uradu označili za "prvi korak" v pogajalskem procesu. Pogovore naj bi nadaljevali danes.

Opozicija, ki želi doseči predčasne volitve in razveljavitev 16. januarja sprejete sporne zakonodaje, uperjene proti protestnemu gibanju, ki je podžgala zadnje nasilne proteste, sicer pravi, da Janukovič doslej ni pokazal nobene pripravljenosti na izpolnitev zahtev opozicije.

Da bi nasproti oblastem nastopila čim bolj enotno, je opozicija po poročanju dpa oblikovala alternativni parlament, ki ga je poimenovala ljudska rada.