»Bersanija sem prosil, naj preveri, ali v parlamenta uživa zadostno podporo za oblikovanje vlade. Poročal mi bo čim prej,« je dejal Napolitano, potem ko je v četrtek končal dvodnevne posvete z voditelji političnih strank.

Družbenega nezadovoljstva ni več možno ignorirati

»To je začetek odločilne faze, da Italija dobi novo vlado,« je dejal in posvaril pred 'sterilnimi zavlačevanji'. Kot je poudaril, ni več mogoče ignorirati družbenega nezadovoljstva in izraze nezadovoljstva do strank, ki se je pokazalo tudi na zadnjih parlamentarnih volitvah konec februarja.

Dodal je, da je sam naklonjen veliki koaliciji med Bersanijevo levosredinsko koalicijo in desnosredinsko koalicijo Silvia Berlusconija, da pa so ovire za njeno oblikovanje velike. Bersani sicer zavrača oblikovanje velike koalicije že od začetka. Napolitano je še pozval k duhu nacionalne kohezije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V središču pogovorov bodo reforme

Bersani je že povedal, da se bo 'takoj' sestal s poslanci, da bi dobil večino, dodal pa, da si bo 'vzel čas, ki ga potrebuje v težkih razmerah'. Dodal je, da bodo v središču pogovorov reforme.

Bersanijeva levosredinska koalicija je na volitvah konec februarja osvojila večino le v poslanski zbornici, v senatu pa za vladanje potrebuje koalicijskega partnerja. V Ljudstvu svobode Berlusconija so že vse od objave rezultatov volitev pozivali k oblikovanju velike koalicije, ki pa jo Bersani zavrača.

Pet zvezd ne bo podrlo nobene vlade, razen lastne

V gibanju Pet zvezd Beppeja Grilla medtem zatrjujejo, da ne bodo podprli nobene vlade, razen takšne, ki bi jo vodilo gibanje.

Kot izpostavlja AFP, nova vlada potrebuje večino v obeh domovih parlamenta. Delitve med strankami so sicer vzbudile strahove, da bi Italija lahko znova zapadla v krizo, medtem ko narašča napetost v območju evra zaradi težav Cipra.

Možnost ponovnega oblikovanja tehnične vlade

Če 61-letnemu Bersaniju ne bo uspelo oblikovati vlade, bi lahko znova oblikovali tehnično vlado, podobno tisti odhajajočega premiera Maria Montija, morda pa vmesno kombinacijo, ki pa je ne bi vodil Bersani.

Vse stranke se sicer strinjajo, da so pred državo nujna gospodarska vprašanja, saj se sooča z najdaljšo recesijo v zadnjih dveh desetletjih.