V Ženevi se bodo danes prvič od izbruha krize v Ukrajini sestali zunanji ministri ZDA, Rusije, Evropske unije in Ukrajine. Srečanje prihaja v trenutku, ko so se oblasti v Kijevu odločile za operacijo na vzhodu države proti oboroženim osebam, ki so zavzele javna poslopja v najmanj desetih mestih in zahtevale večjo stopnjo avtonomije ali referendum o priključitvi k Rusiji. Toda operacija je po prvih poročilih sodeč prinesla mešane rezultate in tudi nekaj ponižanja za ukrajinske varnostne sile.

Obtožbe o delu ruskih tajnih služb

Proruski oboroženi moški so namreč včeraj v središče Slavjanska v regiji Doneck pripeljali šest oklepnikov ukrajinske vojske, na katerih so vihrale ruske zastave. Sprva ni bilo znano, ali so jih ukradli, zasegli ali pa so ukrajinske enote prestopile na stran proruskih enot. V vsakem primeru dogodek meče slabo luč na operacije, s katerimi naj bi na vzhodu Ukrajine opravili s »teroristi in separatisti«, kot pravijo v Kijevu.

Gre za oklepnike, ki so jih najprej poslali v petnajst kilometrov oddaljeni Kramatorsk, kjer so ukrajinske enote zavzele vojaško letališče, nato pa so se odpeljale v središče mesta. Poročevalci BBC so povedali, da jih je tam blokirala množica ljudi. Ukrajinsko obrambno ministrstvo trdi, da so oklepnike potem zasegli oboroženi moški, med katerimi naj bi bili tudi pripadniki ruskih tajnih služb. »Rusija poleg plina in nafte v Ukrajino izvaža tudi terorizem,« je dogodke ocenil ukrajinski premier Jevgenij Jacenjuk.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov nasprotno trdi, da si na zahodu in v Ukrajini »izmišljujejo laži, da lahko upravičijo svoje agresivne načrte. Namigujejo, da je vse organizirala Rusija in kaj vse naj bi še načrtovala. Še nikoli nisem slišal takšnih nesmislov. V bistvu pa svojim ljudem jemljejo pravico do svobodnega izražanja lastnega mnenja,« je dejal Lavrov med obiskom v Pekingu. Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tem v torek ocenil, da je Ukrajina na robu državljanske vojne.

Nato krepi vojaško prisotnost na svoji vzhodni meji

Na zahodu so pripravili paket še ostrejših sankcij proti Rusiji, če se bo vpletla v dogajanje v Ukrajini, pri čemer pa je Nato dal dovolj jasno vedeti, da tam ne misli vojaško posredovati. Zavezništvo namesto tega krepi svojo vzhodno mejo, kamor bodo namestili dodatne kopenske, letalske in pomorske sile, je dejal generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. S tem skušajo pomiriti zlasti pribaltske države, kjer zaradi zgodovinskih izkušenj izražajo vnovičen strah pred agresijo Rusije, ki naj bi je nič več ne ustavilo, če razbije Ukrajino, čeprav je nerealno pričakovati, da bi Moskva posegla v državi članici Nata, saj bi to pomenilo ali vojno, ker zavezništvo temelji na načelu, da je napad na eno članico napad na vse, ali pa konec zavezništva. A kot je v pogovoru za CNN dejal estonski predsednik Toomas Hendrik Ilves, je marčevska ruska priključitev ukrajinske avtonomne pokrajine Krim pokazala, da »smo na področju, ki ga ni v knjigah in smo ga nazadnje videli pred drugo svetovno vojno. Zato zelo težko uganemo, kaj se mota v mislih drugih ljudi«.

Zelo različna izhodišča za ženevski sestanek

Tem za današnje srečanje v Ženevi tako nikakor ne bo zmanjkalo. Ena od teh je 40.000 vojakov, kolikor jih je Rusija po trditvah Nata namestila ob meji z Ukrajino. Ukrajina naj bi na pogovorih zahtevala, da Rusija umakne svojo vojsko tako z meje kot tudi s Krima. Zahtevala bo tudi, naj Rusija obsodi oborožene skupine, ki zasedajo javna poslopja v mestih na vzhodu Ukrajine, ter naj zahteva njihov umik.

Za Rusijo pa je prednostni cilj srečanja razprava o ustavni reformi Ukrajine. Moskva je predlagala, naj Ukrajina postane federacija z visoko stopnjo avtonomije regij in naj v ustavo zapiše, da je in bo nevtralna država. Rusija si tudi želi doseči, da bi oblasti v Kijevu ustavile operacije, ki so jih sprožile na vzhodu.

EU in ZDA si želijo na sestanku doseči umiritev razmer na ukrajinskem vzhodu, obenem pa grozijo s stopnjevanjem sankcij proti Rusiji, če napredka ne bo. Redko kdo sicer pričakuje, da bo sestanek že postregel z velikimi rešitvami. Pričakovati je, da bodo sledili novi, vsaj če si na tem prvem ne bodo preveč zaloputnili vrat.