Na tretjem svetovnem kongresu mednarodne konfederacije sindikatov (ITUC), ki je maja potekal v Berlinu, so bili predstavljeni novi globalni indeks delavskih pravic. V raziskavo je bilo vključenih 139 držav, ki so jih rangirali na podlagi 97 mednarodno priznanih indikatorjev, da bi ocenili raven zaščite pravic delavcev.

Z indeksom 5, kjer ni nobenega zagotovila, da spoštujejo pravice delavcev, je ocenjenih 24 držav. Med njimi so tri Evropske: Belorusija, Grčija in Turčija. Skoraj neverjetno se zdi, da je »sveta država« za delavce, Avstralija, ocenjena z indeksom tri, kar pomeni, da so pravice delavcev redno kršene. Tudi Kanada in Velika Britanija sta bili ocenjeni s trojko. Ponavljajoče kršitve pravic delavcev (indeks 2) naj bi se dogajale tudi v Bosni in Hercegovini ter Hrvaški, čeprav sta bili ocenjeni z boljšim indeksom kot omenjene tri države.

V devetih državah likvidirali delavce

»Hrvaška se je znašla med 26 državami z oceno dve, kar pomeni, da delodajalci (ali celo vlada) večkrat kršijo pravice delavcev in spodkopavajo boj za boljše delovne pogoje. V isti skupini so tudi Srbija, Makedonija, Češka, Španija in Nova Zelandija,« so pojasnili na zvezi svobodnih sindikatov na Hrvaškem.

ITUC je še sporočila, da so v 35 državah po svetu delavce zapirali v zapore, da bi ustavili njihovo borbo za nove zakone, poštene plače, varnejše pogoje dela in varna delovna mesta. V najmanj devetih državah so oblasti celo naredile korak naprej in preglasne delavce likvidirale. V poročilu je še navedeno, da v 53 državah delavcem ni omogočeno pogajanje za boljše pogoje, v 87 državah pa nimajo pravice do stavke.

V poročilu ni Slovenije.