»Vsakdo je rad na strani zmagovalcev. Prav mogoče je, da bomo v prihodnjih tednih ali mesecih videli spremembe v parlamentu, ki bodo nacionalni liberalni stranki (PNL) zagotovile večino in omogočile menjavo vlade,« je na krilih nedavne zmage na predsedniških volitvah v intervjuju za Reuters razlagal Klaus Iohannis. Novi romunski predsednik, ki si je za glavno nalogo zadal boj s korupcijo, želi hitro rastočo priljubljenost po volitvah očitno izkoristiti v naslednjem spopadu s tekmecem v drugem krogu predsedniških volitev, premierjem Victorjem Ponto. Predsedniška pooblastila mu med drugim omogočajo izbiro predsednika vlade, vendar pa mora prej doseči, da Ponti pred dvema letoma izvoljeni parlament izreče nezaupnico. Premierjevi socialdemokrati (PSD) imajo v njem z napredno stranko, konservativci in stranko madžarske manjšine v obeh domovih šibko večino, potem ko je februarja zmagovito koalicijo zapustila PNL.

Povod za izstop liberalne stranke so bile ambicije njenega tedanjega voditelja Crina Antonescuja, da se spusti v tekmo za naslednika predsednika Traiana Băsescuja, ki ga je kot predsedujoči zgornjemu domu parlamenta zamenjal ob začasni odstavitvi leta 2012. Letos poleti je dal prednost Iohannisu, ki ga je zamenjal na čelu stranke ter kot pripadnik nemške manjšine in večletni župan provincialnega transilvanskega mesta Sibiu presenetljivo premagal favoriziranega Ponto. Slednji je poraz stoično prenesel z izjavo, da imajo volilci vselej prav, hkrati pa dal vedeti, da je vladna koalicija trdna in da nima namena razmišljati o morebitnem odhodu s položaja premierja.

Spravno kljub umazani igri

Finale predsedniške tekme je bil tudi pritlehen z osebnimi napadi na Iohannisa, ko so se norčevali iz njegovih govorniških sposobnosti, mu pripisovali celo trgovanje s človeškimi organi ter očitali, da ga bolj od otrok (ki jih zato nima) zanimajo nepremičnine. Sam je požel hvalo, ker na te pritlehnosti ni reagiral, in so ga očitno za to nagradili volilci, ki so v drugem krogu prišli na volišča v rekordnem številu. Tudi po zmagi je za zdaj ohranil spravno držo do svojega političnega nasprotnika, ki je bil z bivšim predsednikom Băsescujem v stalnem konfliktu in sprožal odmevne politične krize. »Moram biti jasen, dejstvo je, da sva bila s predsednikom vlade tekmeca in da je bilo pri tem narejene precej škode,« je v intervjuju dejal Iohannis, a takoj dodal, da je te tekmovalnosti zdaj konec, »saj imamo zmagovalca in nalogo, da vodimo državo«.

Pri tem očitno računa, da bo Ponta svoj poraz na predsedniških volitvah še poplačal. Ducat poslancev iz vladajoče koalicije bi s svojim prestopom v tabor opozicijske PNL vladi zamajalo položaj, točka, na kateri bi bilo mogoče poskusiti z nezaupnico, pa je sprejemanje državnega proračuna za prihodnje leto. Ponta bo moral pri njegovi pripravi upoštevati striktno zahtevano omejitev deficita v višini le 1,4-odstotka BDP, hkrati pa nekako izpolniti obljube iz predsedniške volilne kampanje o dvigu življenjskega standarda z višjimi plačami in pokojninami. de