»Iz šole so se slišali streljanje, kriki otrok in učiteljev, odjeknilo je tudi nekaj eksplozij,« je za tiskovno agencijo Reuters povedal eden od očividcev brutalnega napada. Pet ali šest napadalcev v uniformah je po poročanju prič na dvorišču šole najprej razstrelilo bombo, nato pa vdrlo v avlo, kjer so vojaki učence višjih razredov urili v znanju prve pomoči. Ko so se otroci razbežali po hodnikih in se skrivali v učilnicah, so jim napadalci sledili in streljali nanje. Po zadnjih podatkih je umrlo skupno več kot 130 ljudi, med njimi največ otrok. Šola je namreč del sistema vojaških javnih šol, v okviru katerega je po vsej državi 146 šol za otroke vojakov in civilistov. Učenci so stari od deset do 18 let.

Prišli ubijat in umret

Poslopje je nemudoma po začetku napada obkolila vojska, območje pa je preletaval helikopter. Ker je to šola za otroke vojakov, so se mnogi med tistimi, ki so učence reševali, borili za življenje svojih otrok. »To so teroristi, ki so prišli sem ubijat in umret. Zato je toliko težje reševati tiste, ki so ujeti v stavbi,« je lokalnemu novinarju pojasnil neimenovan vojaški vir. Po prvem valu napadov so namreč talibani v šoli zadržali okoli 500 učencev in odraslih. »Učitelj nam je rekel, naj bomo tiho in ležemo na tla. Tako smo bili kakšno uro, vmes pa smo slišali streljanje. Ko se je stanje malo umirilo, so po nas prišli vojaki in nas pospremili ven,« je brutalen napad na šolo za lokalno televizijo opisal eden od učencev, ki mu je uspelo ubežati smrtonosnim strelom.

»Najprej smo mislili, da se otroci igrajo,« je za tiskovno agencijo Reuters povedal delavec na šoli Mudassir Awan. »A ko smo videli orožje, smo vedeli, da gre zares. Začeli smo bežati, oni pa so nam sledili in pobijali otroke,« je dodal. Druga priča je povedala, da so se pred napadalci skušali zavarovati tako, da so zaprli vrata učilnice, a so jih skrajneži podrli. »Skrili smo se pod stole in mize, a so streljali na naše noge in glave. Bili smo čisto pri miru, saj so streljali na vse, kar se je premikalo,« je pojasnil še en očividec. Nekateri od otrok so se, da bi imeli vsaj možnost za preživetje, pretvarjali, da so mrtvi.

Nesmiselno dejanje neopisljive brutalnosti

Predsednik pakistanske vlade Navaz Šarif je napad obsodil in se takoj odpravil v Pešavar, kjer naj bi osebno nadzoroval reševalno operacijo. »To je nacionalna tragedija, za katero so odgovorni divjaki. To je velika izguba tako zame kot za ves narod,« je bil čustven, a je hkrati opozoril, da so takšni napadi del vojne, v kateri je država. »Ne smemo izgubiti moči. Dokler države ne bomo očistili terorizma, se vojna ne bo končala,« je bil jasen.

Napad je obsodil tudi indijski premier Narendra Modi: »Gre za nesmiselno dejanje neopisljive brutalnosti, ki je vzela življenja najbolj nedolžnim človeškim bitjem – otrokom v njihovi šoli. Vsi delimo bolečino z vami.« Ameriški veleposlanik v Pakistanu Richard Olson je napad označil kot gnusen: »ZDA obsojajo nesmiselne in nečloveške napade na nedolžne žrtve, sočustvujejo pa z vsemi Pakistanci in tistimi, ki živijo v grožnji terorizma.«

Odgovornost za napad je prevzela talibanska skupina TTP. »Šolo otrok vojakov smo izbrali zato, ker vladne sile napadajo naše družine in naše ženske,« je sporočil predstavnik talibanov Mohamed Umar Korasani. »Hočemo, da tudi oni čutijo bolečino,« je opozoril. Skupina trdi, da gre za maščevanje zaradi vojaške operacije proti talibanom na plemenskem območju v Severnem Vaziristanu. Napadalci naj bi prejeli ukaz, da naj ubijejo starejše učence, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V preteklosti so si za cilje sicer izbirali stavbe varnostnih sil, letališča in vojaška oporišča, napadi na civiliste pa so bili redki. Pred kakšnim letom je v napadu na cerkev, prav tako v Pešavarju, umrlo nekaj deset ljudi, med njimi več otrok.

Pakistanskim varnostnim silam je tokrat uspelo s posredovanjem rešiti vsaj deset učiteljev in učencev, v napadu na okupirano šolo pa so po besedah predstavnika policije Abdulaha Hana ubili tudi vseh šest teroristov. V kritičnem stanju so bile tudi mnoge žrtve ugrabitve, reševanje in pregled zgradbe pa so oteževale posledice eksplozije bombe, ki so jo sprožili uporniki.