EU od Rusije do ponedeljka pričakuje dogovor o prekinitvi ognja in učinkovitem nadzoru meje, vrnitev treh mejnih prehodov ukrajinskim oblastem, izpustitev talcev in začetek pogajanj o izvedbi mirovnega načrta ukrajinskega predsednika Petra Porošenka.

Članice bodo nato ocenili razmere in, če bo potrebno, ukrepale. Vrh EU se je pripravljen sestati kadar koli, da sprejme nadaljnje sankcije, še piše v sklepih, ki so jo danes sprejeli voditelji članic EU.

Voditelji so občutno zaostrili prvotni osnutek sklepov po pogovoru z ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom, ki jim je poročal o razmerah v Ukrajini.

Nasilni incidenti med prekinitvijo ognja

Po poročanju vira, blizu vladnim silam, so separatisti v spremstvu osmih ruskih tankov in oboroženi z minometi napadli vojaško bazo v Kramatorsku. »Ukrajinske sile so v protinapadu uničile enega od tankov, enega pa zajele.«

Enotedenska prekinitev ognja, ki se je spričo nasilnih incidentov, kakršni so se zgodili tudi minulo noč, izkazala za krhko, se izteče danes zvečer.

Obstaja sicer možnost, da se bosta strani dogovorili za podaljšanje prekinitve spopadov. Danes naj bi se namreč na novem krogu pogovorov o končanju konflikta sestali predstavniki separatističnih regij Doneck in Lugansk, Ukrajine, Rusije in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.

Prekinitev ognja je ključen del mirovnega načrta ukrajinskega predsednika Petra Porošenka, ki je v pogovoru pozno v četrtek dejal, da je pripravljen skleniti mirovni dogovor s komerkoli. »Sovražim idejo, da ne bi izkoristili zadnje priložnosti, da v regijo prinesemo mir,« je za ameriški CNN dejal Porošenko.

»Putin je zelo pragmatičen«

Ocenil je še, da je ruski predsednik Vladimir Putin v svojih stališčih zelo pragmatičen, včasih pa zelo čustven. »Poskušam ujeti trenutek, ko je bolj pragmatičen kot čustven,« je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

V 11 tednov trajajočih spopadih med proruskimi separatisti in vojsko na vzhodu Ukrajine je umrlo že najmanj 435 ljudi in omajalo se je občutljivo zaupanje, ki se je med Moskvo in Zahodom zgradilo po hladni vojni.

Na vzhodu Ukrajine izpustili ugrabljene Ovsejeve opazovalce

Proruski skrajneži so na vzhodu Ukrajine po lastnih navedbah izpustili štiri opazovalce Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki so jih ugrabili konec maja. Opazovalci Ovseja so svobodni in so bili v noči na danes pripeljani v hotel v Donecku, so sporočili skrajneži.

Kot dodaja avstrijska tiskovna agencija APA, za njihovo izpustitev niso bili postavljeni nobeni pogoji. To je potrdil tudi samooklicani premier doneške regije Aleksander Borodaj, ki je dodal, da gre za Danca, Turka in Švicarja ter domnevno estonskega državljana. Po njegovih besedah jih je zadrževal vodja upornikov v sosednji regiji Lugansk.

V rokah proruskih skrajnežev je še ena skupina opazovalcev, ki so jih prav tako ugrabili konec maja.

»Veseli smo, da so se po 31 dneh vrnili naši štirje člani,« je dejal predstavnik Ovsejeve misije v Ukrajini Mark Etherington, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi predsedujoči Ovseju, švicarski predsednik Didier Burkhalter je pozdravil izpustitev štirih opazovalcev organizacije, hkrati pa je zahteval izpustitev preostalih štirih opazovalcev, ki jih še vedno zadržujejo separatisti v Lugansku.