Najbolj množične demonstracije v Madridu

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so bile najbolj množične demonstracije v Madridu, kjer se je po navedbah organizatorjev zbralo 15.000 ljudi, po navedbah policije pa okoli 4000. "Španija bo jutri republika," so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP vzklikali demonstranti v španski prestolnici, ki so nosili rdeče-zlate-vijolične zastave v barvah druge španske republike, ki je obstajala med letoma 1931 in 1939.

Protesti so med drugim potekali tudi v Barceloni, Bilbau, Valencii in Oviedu.

Predlog za sklic referenduma v prihodnjih treh mesecih

Združena levica, tretja najmočnejša stranka v španskem parlamentu, je napovedala, da bo v parlamentu vložila predlog za sklic referenduma v prihodnjih treh mesecih. Predlog ima sicer po poročanju dpa malo možnosti za uspeh v parlamentu, saj najmočnejša Ljudska stranka, pa tudi opozicijski socialisti, zagovarjajo monarhijo.

Še prej mora sicer parlament sprejeti zakon, ki bi omogočil abdikacijo Juana Carlosa, saj španska zakonodaja trenutno abdikacije ne dovoljuje.

Kralj je novico o odločitvi za abdikacijo sporočil v ponedeljek

Španski kralj je novico o odločitvi za abdikacijo sporočil v ponedeljek, ko je pojasnil, da s predajo žezla želi omogočiti prenovo monarhije. Juan Carlos je postal kralj po smrti diktatorja Francisca Franca novembra 1975 in odigral pomembno vlogo pri prehodu Španije v demokracijo oz. obnovljeno ustavno monarhijo.

Konec njegovega vladanja pa so zaznamovali poslabšanje zdravja in škandali, vključno s korupcijsko afero, ki vključuje njegovo hčerko Cristino in njenega soproga. Vse bolj je začela upadati njegova priljubljenost in vse več Špancev je podpiralo idejo, da bi kralj prestol predal svojemu sinu Felipeju.