Letalo s posmrtnimi ostanki žrtev nesreče malezijskega

Z današnjim dnem bodo na Nizozemsko tako pripeljali vsa trupla in dele telesa, ki so jih v štirih hladilnih vagonih vlaka prepeljali s prizorišča strmoglavljenja do Harkova. Tja sta vojaški letali pripeljali tudi 40 nizozemskih policistov, ki bodo neoboroženi pomagali preiskovalcem na prizorišču strmoglavljenja. Skupaj z njimi je prišlo še 20 strokovnjakov za sodno medicino, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

A na Nizozemsko tudi danes ne bodo prispela vsa trupla. Več kot teden dni po tem, ko naj bi sestrelili malezijsko letalo, so na prizorišču strmoglavljenja še vedno posmrtni ostanki, je danes zatrdil Abbott. Ob tem je poudaril, da je ravno zato še bolj potrebna prisotnost ekipe mednarodnih preiskovalcev na prizorišču.

Abbott je sicer v Ukrajino napotil 190 avstralskih policistov in nekaj pripadnikov obrambnih sil, ki bodo nato okviru operacije pod vodstvom Nizozemske zavarovali prizorišče, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Pri tem je premier poudaril, da gre za humanitarno operacijo, s katero Avstralija želi le pomagati pri preiskavi in zavarovati posmrtne ostanke.

Abbott je še opozoril, da z vsakim dnem, ko prizorišče ostaja nezavarovano, narašča tveganje za njegovo oskrunitev, prav tako pa posmrtni ostanki razpadajo zaradi izpostavljenosti.

Na letalu, ki naj bi ga skoraj zagotovo sestrelili nad območjem, ki je pod nadzorom proruskih separatistov, je bilo 298 ljudi, od tega velika večina Nizozemcev, a prav tako 28 avstralskih državljanov in devet ljudi s stalnim prebivališčem v Avstraliji.