Zanikal, kar je v preteklosti že priznal

Bo se je že izrekel za nedolžnega v delu obtožnice, ki ga bremeni prejema več kot milijona juanov podkupnin s strani dalianskega poslovneža Tanga Xiaolina. Dejanje je pred tem priznal na zaslišanju disciplinske komisije vladajoče kitajske komunistične partije, a je danes vztrajal, da je takrat »priznal proti svoji volji«.

Tanga je Bo ob tem označil za koruptivnega in lažnivca. Zatrdil je tudi, da je Tang sam zagrešil več dejanj utaje davkov in podkupovanja. Sodnik ga je sicer na nekem mestu opozoril zaradi uporabe ostrega jezika.

Padli kitajski politik je za prvi dan sojenja pripravil agresivno obrambo, na sodišču je povedal, da so mu podtaknili eno od obtožnic podkupovanja, med pričanjem pa je, čeprav nehote, priznal, da je vzel denar. 64-letnega nekdanjega vodjo komunistične stranke v 30-milijonskem mestu Chongqing bremeni obtožnica prejema podkupnine v višini 3,3 milijona evrov, kakor tudi korupcije in zlorabe položaja. Večina strokovnjakov se strinja, da bo spoznan za krivega.

Rezultat sojenja naj bi bil znan že v naprej

Bojevo zanikanje ene od obtožnic in močan jezik, ki ga je uporabil, sta bila nepričakovana, poročajo tuji mediji. Predsednik Xi Jinping pri uveljavitvi reform za spodbujanje gospodarstva potrebuje in pričakuje podporo komunistične stranke, zaradi česar tudi želi, da se sojenje konča čim prej in brez pretirane pozornosti javnosti. »Vidi se, da Bo sodeluje pri tem sojenju,« je za Reuters potrdil Nicholas Bequelin, raziskovalec organizacije za človekove pravice Human Rights Watch. »O rezultatu sojenja so se že dogovorili. Med komunistično stranko in Bojem verjetno obstaja dogovor o tem, kako se bo sojenje končalo,« je pojasnil.

Prejel za 3,5 milijona dolarjev podkupnin

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, se obtožbe o korupciji nanašajo na čas, ko je bil Bo v 90. letih prejšnjega stoletja na čelu sedemmilijonskega mesta Dalian ter na čas, ko je bil guverner province Liaoning in pa ko je služboval kot državni minister za trgovino. Nazadnje je bil sicer Bo na čelu 30-milijonskega Chongqinga, a tega obdobja obtožbe ne navajajo.

Skupno naj bi nekoč vplivni politik od poslovnežev iz Daliana prejel za dobrega 3,5 milijona ameriških dolarjev podkupnin. Poleg tega naj bi poneveril še za približno četrtino toliko javnega denarja. Podkupnine naj bi prejemal preko svoje soproge in sina.

Namesto po meri narejenih oblek sedaj pomečkane srajce

Poleg korupcije tožilstvo Boju očita še zlorabo položaja, a obtožbe tu naj ne bi bile tako konkretne. Nanašajo se na lansko leto, ko je bila Bojeva soproga Gu Kailai obtožena umora britanskega podjetnika Neila Heywooda, kar naj bi Bo poskušal prikriti. Gu je bila nato avgusta lani obsojena na smrtno kazen, a z odlogom, kar pomeni, da jo bo na koncu verjetno doletel dolg, morda dosmrtni zapor.

Čeprav je bil nekdanji politični veljak Bo znan po nošenju po meri narejenih oblek in brezhibno zavezanih kravat, je sodeč po fotografijah s sodišča tokrat nastopil v pomečkani beli srajci. Na sojenju ni bil vklenjen, sta ga pa na vsaki strani spremljala visoka policista.

Pred sodiščem protesti

V zadnjih tednih so se sicer širile govorice, da Bo v zaporu gladovno stavka in da si je pustil rasti brado. O tem, kot poroča nemški Spiegel, ni nobenega znaka. Bo je namreč pred sodnika stopil obrit in ni bilo videti, da bi občutno shujšal.

Ob začetku sojenja so pred sodiščem v Jinanu potekali protesti kakih 200 aktivistov in podpornikov Boja, ki pa jih je policija hitro razgnala in več ljudi aretirala, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V sodni dvorani se je sicer zbralo pet Bojevih sorodnikov, 19 novinarjev in še 84 ljudi.

Bleščeča kariera sesuta kot hišica iz kart

Tujim novinarjem vstop v sodno dvorano ni bil dovoljen. Kitajskim medijem je bilo medtem naročeno, naj se pri poročanju o sojenju zanašajo le na navedbe državne tiskovne agencije Xinhua.

Škandal, ki je odnesel Boja, je izbruhnil lani pred kongresom kitajske komunistične partije, na katerem naj bi ta postal član politbiroja stalnega komiteja partije - najvplivnejšega organa v državi.

Njegova bleščeča politična kariera se je sesula kot hišica iz kart, ko so na dan prišle obtožbe o vpletenosti njegove žene v umor britanskega poslovneža in poskusu oviranja policijske preiskave. Šefu policije v Chongqingu Wang Lijunu naj bi Bo namreč skušal preprečiti preiskavo o umoru.

Spektakularen padec Boja

Ker se je Wang ustrašil maščevanja svojega šefa, je prebegnil na ameriški konzulat v Chengduju, kjer je razkril zaplet, ki je nazadnje pripeljal do Bojevega spektakularnega padca.

Bo je bil zaradi škandala odstavljen z vseh položajev in izključen iz partije, minuli mesec pa je bila proti njemu vložena obtožnica. Če bo spoznan za krivega, mu grozi dosmrtna kazen. Kako bo potekal proces, bo po mnenju analitikov odvisno od politične elite, ki dejansko lahko narekuje potek sodnega postopka.

Predsednik države Xi Jinping, ki je položaj prevzel marca, je obljubil izkoreninjenje korupcije v partijskih vrstah na vseh ravneh, pri čemer je opozoril, da bi lahko ta problem ogrozil obstoj partije.