Hrvaški škofi so na današnji novinarski konferenci vse tiste, ki bodo pokazali podporo Gotovini in Markaču, tudi pozvali, naj to storijo dostojanstveno, s spoštovanjem in zahvalo vsem umrlim hrvaškim vojakom.

Veteranska združenja pa so povabila na molitev za domovino na vseh koncih države. V Zagrebu bodo prižgali sveče in položili vence na osrednjem pokopališču Mirogoj, potem pa se bodo sprehodili do zagrebške katedrale, kjer se bo ob 19. uri začelo bedenje.

Veterani z več koncev Hrvaške so napovedali, da bodo v petek prispeli v Zagreb, kjer bodo od zgodnjega dopoldneva na Trgu bana Josipa Jelačića spremljali neposredni prenos odločitve pritožnega sveta haaškega sodišča v primeru obtožb za vojne zločine proti Gotovini in Markaču. Podobno bo tudi v nekaterih drugih hrvaških mestih, v katerih organizirajo manifestacijo "Skupaj in dostojanstveno za resnico".

Podporo generaloma so napovedali tudi v mestih z večinskim hrvaškim prebivalstvom v BiH, maša zanju pa bo danes tudi v nizozemskem Rotterdamu.

Haaško sodišče bo v petek objavilo pravnomočno sodbo Gotovini in Markaču, ki so ju aprila lani obsodili na 24 oziroma 18 let zapora zaradi zločinov med in po vojaški operaciji Nevihta, ki je potekala v začetku avgusta 1995.

Hrvaški mediji so zadržani v ocenah, kakšna bo končna odločitev sodišča v Haagu, večina pa pričakuje, da bo pravnomočna kazen vsaj milejša ali pa bosta generala celo oproščena - podobno kot so lani oprostili tretjega hrvaškega generala iz istega primera Ivana Čermaka. Gotovina je za zapahi haaškega zapora sedem, Markač pa pet let.

Za večino Hrvatov sta Gotovina in Markač heroja in ne zločinca. Razsodba prihaja v čustvenem vzdušju za hrvaške državljane, ki so že začeli s spominskimi slovesnosti ob 21. obletnici padca Vukovarja. Mesto so srbske sile obstreljevale tri mesece in zavzele 18. novembra 1991, potem pa storile številne vojne zločine nad preživelimi civilistom in vojakom.